0 392 444 22 29 info@girneivf.com Harita
Ücretsiz Danışma WHATSAPP 0 533 850 02 00

Sizi Arayalım

Aşılama

Aşılama (IUI - Intrauterine Insemination) , spermi doğrudan rahim içine yerleştiren, sağlıklı spermin yumurtaya yaklaşmasına yardımcı olan basit bir prosedürdür.

Aşılama (IUI) Neden yapılır?

Aşılama Tedavisi

Bir kadın doğal olarak gebe kaldığında, sperm vajinadan rahim ağzından (rahmin dar, alt kısmı), uterusa (rahim) ve fallop tüpleri arasında birine gider.

Sperm yumurtanın yumurtalıktan atılması ile beraber bir tüpe gelirse sperm ve yumurta tüpte buluşabilir ve birleşebilir.

Serviks doğal olarak uterusa giren sperm sayısını sınırlar. Bu, ejakülattaki spermin sadece küçük bir yüzdesinin aslında fallop tüplerine girdiği anlamına gelir. Rahim içi tohumlam (IUI), spermi serviksin ötesine ve yumurtlama zamanı boyunca bir kadının rahmine yerleştiren bir prosedürdür.

Bu, fallop tüplerine geçişi daha kısa hale getirir ve daha fazla spermin yumurta ile karşılaşma şansını daha fazla yükseltir. Bu prosedürün amacı, bir kadının hamile kalma şansını arttırmaktır.

Bununla birlikte bir çiftin veya bireyin bu yöntem ile hamile kalma yeteneği birçok farklı faktöre bağlıdır. Bunlardan bir kaçını sizin için özetledik.

Donör sperm: Hamile kalmak için donör sperm kullanması gereken kadınlar hamilelikte başarıya ulaşabilmek için çoğunlukla Aşılama (IUI) kullanır. Donmuş donör sperm örnekleri sertifikalı laboratuarlardan alınır ve Aşılama (IUI) prosedüründen önce çözülerek gerekli işlemler için hazırlık yapılır.

Açıklanamayan kısırlık: IUI genellikle yumurtlamayı indükleyen ilaçlarla birlikte açıklanamayan infertilite için ilk tedavi olarak uygulanır.

Endometriozise bağlı infertilite: Endometriozis ile ilişkili infertilite için, Aşılama (IUI) yapmakla birlikte kaliteli bir yumurta elde etmek için ilaç kullanmak genellikle ilk tedavi yaklaşımıdır.

Hafif erkek faktörü infertilitesi (subfertilite): Kısırlığın tıbbi değerlendirmesinde ilk adımlardan biri olan erkek partnerin sperm analizi, ortalamanın altında sperm konsantrasyonu, spermin zayıf hareketi (motilitesi) veya sperm boyutu ve şekli (morfoloji) anormalliklerini gösterebilir.

Aşılama (IUI) bu problemlerin bazılarının üstesinden gelebilir çünkü prosedür için sperm hazırlamak, son derece hareketli, normal spermleri düşük kalitede olanlardan ayırmaya yardımcı olur.

Servikal faktör infertilitesi: Yumurtlama sırasında serviks tarafından üretilen mukus, spermin vajinanızdan fallop tüplerine geçmesi için ideal bir ortam sağlar. Ancak, servikal mukusunuz çok kalınsa, spermin yolculuğunu engelleyebilir.

Serviksin kendisi de spermin yumurtaya ulaşmasını önleyebilir. Biyopsi veya diğer prosedürlerin neden olduğu skarlaşma, serviksin kalınlaşmasına neden olabilir.

Aşılama (IUI) serviksinizi atlar, spermleri doğrudan rahim içine bırakır ve bekleyen yumurtayı karşılamak için mevcut sperm sayısını arttırır.

Yumurtlama faktörü kısırlığı: Aşılama (IUI) ayrıca yumurtlama veya az sayıda yumurta da dahil olmak üzere yumurtlama sorunlarından kaynaklanan kısırlığa sahip kadınlar için de yapılabilir.

Sperm alerjisi: Nadiren, bir kadın eşinin spermindeki proteinlere alerjisi olabilir. Meni cilde temas ettiği yerde kızarıklık, yanma ve şişmeye neden olur.

Prezervatif sizi semptomlardan koruyabilir, ancak hamileliği de önlemiş olur. Duyarlılığınız şiddetli ise, sperm yerleştirilmeden önce spermdeki proteinlerin çoğu çıkarıldığı için Aşılama (IUI) etkili olabilir.

Aşılama (IUI) nasıl yapılır?

Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama (IUI) intrauterin tohumlamada anlamına gelir. Bazen donör tohumlama, alternatif tohumlama veya suni tohumlama olarak da adlandırılır.

Aşılama (IUI) doğrudan rahim içine sperm hücrelerinin enjekte edilmesi mantığıyla çalışır. Spermin yumurtaya daha yakın ve daha hızlı şekilde ulaşmasını sağlar. Bu, spermin seyahat etmesi gereken zamanı ve mesafeyi azaltarak yumurtanın döllenmesini kolaylaştırır.

Tohumlama prosedürüne başlamadan önce, yumurtlamayı uyaran doğurganlık ilaçları alınabilir. Sperm partnerinizden veya bir bağışçıdan alınır. Bunun yanında sperm, spermden yoğun miktarda sağlıklı sperm toplayan “sperm yıkama” adı verilen bir süreçten geçer.

Sonra doktorunuz spermi doğrudan rahminize koyar. Hamilelik sperm yumurtayı döllerse ve döllenmiş yumurta uterusun astarına yerleşirse oluşur.

Aşılama (IUI) basit ve düşük teknolojili bir prosedürdür ve diğer doğurganlık tedavilerinden daha ucuz olabilir. Hamilelik şansınızı artırır, ancak herkesin vücudu farklıdır, bu nedenle Aşılama (IUI) nin çalışacağına dair kesin bir garanti yoktur.

Aşılama (IUI) sırasında kısaca beni ne bekliyor?

Pozitif

IUI'den önce, yumurtalarınızı olgunlaştırmaya ve döllenmeye hazır hale getirmeye yardımcı olan doğurganlık ilaçları alabilirsiniz.

Doktorunuz yumurtlama sırasında tohumlama prosedürünü yapacaktır(yumurtalıklarınız bir yumurta bıraktığında). Bu sürecin hızlı ilerleyebilmesi için bazen yumurtlamayı tetikleyen hormonlar verilir.

Tam olarak yumurtanın oluştuğu zaman ve hamile kalma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için prosedüre hazır olduğunuzda anlayacaklardır.

Eşiniz veya vericiden evde veya doktor ofisinde bir meni örneği istenir. Sperm, yoğun miktarda sağlıklı sperm çeken “sperm yıkama” adı verilen bir işlemle tohumlama için hazırlanır.

Sperm yıkama, meni içindeki uterus da reaksiyonlara neden olabilecek ve hamile kalmayı zorlaştıran kimyasallardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bir sperm bankasından donör sperm kullanıyorsanız, sperm bankası genellikle doktorun istemiş olduğu yıkanmış ve Aşılama (IUI) için hazır olan spermi gönderir.

Aşılama (IUI) prosedürü sırasında, doktor serviksinizden uterusa doğru ince, esnek bir tüp kaydırır. Spermi tüpten doğrudan uterusa yerleştirmek için küçük bir şırınga kullanırlar. Hamilelik sperm bir yumurtayı döllerse ve döllenmiş yumurta uterusun astarına yerleşirse gerçekleşir.

Tohumlama prosedürü doktorunuzun ofisinde veya bir doğurganlık kliniğinde yapılır ve sadece 5-10 dakika sürer. Oldukça hızlı ve anesteziye ihtiyaç yoktur.

Aşılama (IUI) genellikle ağrılı değildir, ancak bazı insanların hafif kramplar geçirdiği zamanlar olmaktadır.

Aşılama (IUI) nin maliyeti nedir?

Aşılama (IUI) nin maliyeti, sahip olduğunuz sigorta kapsamına ve doktor ücretlerinin ne kadar olduğuna bağlı olarak değişir. Aşılama (IUI) genellikle IVF gibi diğer doğurganlık tedavilerinden daha ucuzdur.

IVF nin sigorta kapsamı ve diğer doğurganlık tedavileri hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Aşılama (IUI) ne zaman kullanılır?

Aşılama (IUI) nin en yaygın nedenleri düşük sperm sayısı veya azalmış sperm hareketliliği dir.

Bununla birlikte, IUI, aşağıdaki koşullardan herhangi biri için de doğurganlık tedavisi olarak seçilebilir:

Açıklanamayan kısırlık

Servikal mukus problemleri dahil olmak üzere olumsuz bir servikal durum Spermlerin uterusa girme yeteneğini engelleyebilecek geçmiş prosedürlerden servikal skar dokusu Boşalma disfonksiyonu

Aşılama (IUI) aşağıdaki hastalar için önerilmez:

 • Fallop tüplerinde ciddi hastalığı olan kadınlar
 • Pelvik enfeksiyon sorunu olan kadınlar
 • Orta ila şiddetli endometriozis olan kadınlar

Aşılama (IUI) nin riskleri nelerdir?

Rahim içi aşılama nispeten basit ve güvenli bir prosedürdür ve ciddi komplikasyon riski düşüktür. Ancak her tedavide olduğu gibi bir kaç risk içerebilir bunlar:

 • Enfeksiyon. Prosedürün bir sonucu olarak enfeksiyon geliştirme riski azdır.
 • Spotting. Bazen kateteri uterusa yerleştirme işlemi az miktarda vajinal kanamaya neden olur. Ancak bunun hamilelik üzerinde bir etkisi yoktur.
 • Çoklu hamilelik. Aşılama (IUI) nin kendisi, çoğul gebelik, ikizler, üçüzler veya daha fazlası gibi artan bir risk ile ilişkili değildir. Ancak, yumurtlamaya neden olan ilaçlarla koordine edildiğinde, çoğul gebelik riski önemli ölçüde artar. Çoğul gebeliğin olduğu durumlarda erken doğum ve düşük doğum ağırlığı da dahil olmak üzere tek bir hamilelikten daha yüksek riskleri vardır.

İşleme hazırlık nasıl gerçekleşiyor

Rahim içi aşılama, gerçek prosedürden önce dikkatli bir koordinasyonu içerir:

Sperm örneğinin hazırlanması: Eşiniz doktor ofisinde bir meni örneği sağlar veya donmuş donör sperm şişesi çözdürülebilir ve hazırlanabilir.

Sperm olmayan elemanlar kadının vücudunda döllenmeye müdahale eden reaksiyonlara neden olabileceğinden, numune yüksek derecede aktif, normal spermi daha düşük kaliteli sperm ve diğer elementlerden ayıracak şekilde yıkanacaktır.

Hamileliğe ulaşma olasılığı, küçük, yüksek konsantrasyonlu sağlıklı sperm örneği kullanılarak artar.

Yumurtlama için izleme: Aşılama (IUI) nin zamanlaması çok önemli olduğundan, yaklaşan yumurtlama belirtilerinin izlenmesi önemlidir. Bunu yapmak için, vücudunuzun luteinizan hormonun (LH) bir dalgalanma veya salınımını ne zaman ortaya çıkardığını tespit etmek için evde idrar yumurtlama tahmin kiti kullanabilirsiniz.

Veya doktorunuzun yumurtalıkları ve yumurta büyümenizi (transvajinal ultrason) görselleştirmeye yardımcı olan bir görüntüleme yapılabilir. Ayrıca, bir veya daha fazla yumurtayı doğru zamanda yumurtlamanız için bir insan koryonik gonadotropin (HCG) veya ilaç enjeksiyonu yapılabilir.

Optimal zamanlamanın belirlenmesi: Çoğu Aşılama (IUI) yumurtlamayı tespit ettikten bir veya iki gün sonra yapılır. Doktorunuz veya diğer bakım sağlayıcınız, prosedürün zamanlaması ve ne kadar beklenmesi gerektiğine dair bir plan açıklayacaktır.

Prosedür öncesi

Rahim içi tohumlama ziyareti yaklaşık 15 ila 20 dakika sürer ve genellikle bir doktor ofisinde veya klinikte yapılır. Aşılama (IUI) için bu prosedür, sadece bir veya iki dakika sürer ve birkaç ilaç ya da ağrı kesici gerektirir. Prosedürü doktorunuz veya özel olarak eğitilmiş bir hemşire gerçekleştirir.

Prosedür sırasında

Bir muayene masasında yatarken, bacaklarınızı üzengi demirine koyacaksınız ve bir Pap testi sırasında deneyimlediğinize benzer şekilde vajinanıza bir spekulum yerleştirilecek. Prosedür sırasında doktor veya hemşire:

 • Uzun, ince, esnek bir tüpün (kateter) ucuna sağlıklı sperm örneği içeren bir flakon ekler
 • Kateteri servikal açıklığınızdan rahme yerleştirilir
 • Sperm örneğini tüpten rahim içine itilir
 • Kateteri ve ardından spekulum çıkarılır

İşlemden sonra

Tohumlamadan sonra kısa bir süre sırtınızdan uzanmanız istenir. Prosedür bittiğinde, giyinebilir ve normal günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz. İşlemden bir veya iki gün sonra hafif bir lekelenme yaşayabilirsiniz.

Sonuçlar

Evde hamilelik testi yapmadan önce iki hafta bekleyin. Çok erken test etmek şu sonuca neden olabilir:

 • Yanlış negatif. Hamilelik hormonları henüz ölçülebilir seviyelerde değilse, aslında gerçekten hamileyken test sonucu negatif olabilir.
 • Yanlış pozitif. HCG gibi yumurtlamaya neden olan ilaç kullanıyorsanız, vücudunuzda hala dolaşan ilaç gerçekten hamile olmadığınızda hamileliği gösterebilir.

Doktorunuz, ev kiti sonuçlarından yaklaşık iki hafta sonra, döllenmeden sonra hamilelik hormonlarını tespit etmede daha hassas olan bir kan testi için geri dönmenizi söyleyebilir.

Hamile kalmazsanız, diğer doğurganlık tedavilerine geçmeden önce Aşılama (IUI) yi tekrar deneyebilirsiniz. Genellikle, aynı tedavi üç ila altı ay boyunca hamilelik şansını en üst düzeye çıkarmak için kullanılır.

Aşılama (IUI) ne zaman yardımcı olur?

Çiftlerin hamile kalmakta zorluk çekmesinin birçok nedeni vardır. Aşılama (IUI) bu tür çiftler veya çocuk sahibi olmak isteyen bireyler için yararlı olabilir.

Açıklanamayan nedenler

Aşılama (IUI) için en yaygın kullanım, infertilite için hiçbir neden bulunmamasıdır. İnfertil kadınlar bazen yumurtalıklarının aynı anda birkaç yumurta olgunlaşmasına neden olan ilaçları (ağızdan veya enjeksiyon olarak) alırlar. Amaç, daha fazla yumurta ile daha fazla sperm temas ederek prenangi şansını arttırmaktır.

Servikal stenoz veya anormallikler

IUI, bir kadının serviksinin, spermin uterusa vajinadan girmesini önleyen yara izi olduğunda faydalıdır. Bu, serviksleri Kriyocerrahi, Koni Biyopsisi, Döngü Elektrocerrahi Eksizyon Prosedürü vb. işlemler üzerinden ameliyat olmuş kadınlarda görülebilir. IUI, bir kadının sperm geçişini önleyecek şekilde anormal şekilli bir servikse sahip olduğunda da yardımcı olabilir.

Sperm verilmesi ile ilgili sorunlar

IUI, erkek partnerin yapılamadığı veya dik duramadığı veya etkili bir şekilde boşalma yapamadığı çiftler için de kullanılabilir. Örneğin, retrograd ejakülasyon, spermin erkek orgazm zamanında penis yerine mesaneye doğru alınmasıdır.

Önceki ameliyatlar veya diyabet gibi tıbbi durumlar retrograd ejakülasyona neden olabilir. Ayrıca, erkekte anormal bir üretral açıklık (penisin açılması) varsa Aşılama (IUI) yardımcı olabilir.

Yumurtlama eksikliği (anovülasyon)

Çoğu zaman düzenli olarak yumurta bırakmayan (yumurtlayan) kadınlar cinsel ilişki yoluyla hamile kalamayabilir. Bu duruma Aşılama (IUI) yardımcı olabilir.

Doğurganlığın korunması

Erkekler, vazektomi, testis cerrahisi veya kanser için radyasyon / kemoterapi tedavisine başlamadan önce spermlerini ileride kullanmak üzere toplayabilir ve dondurabilir (dondurabilir). Sperm daha sonra çözdürülebilir ve Aşılama (IUI) için kullanılabilir.

Üçüncü taraf çoğaltma

IUI, çiftlerin bebek sahibi olması için kadının partneri olmayan bir erkeğin spermini kullanıldığında da kullanılır.

Buna donör tohumlama (DI) denir. Erkek partnerin spermi olmadığında veya sperm kalitesi o kadar düşük olduğunda, spermi gebe kalmak için kullanılamaz ve in vitro fertilizasyon bir seçenek değildir.

IUI, bireyin çocuklarına aktarmak istemediği bazı genetik hastalıklara sahipse de kullanılabilir. Bebek sahibi olmak isteyen bekar kadınlar veya lezbiyen çiftler de Aşılama (IUI) düşünebilir.

Sperm nasıl toplanır?

Aşılama (IUI) için gerekli olan sperm çeşitli yollarla toplanabilir. En yaygın olarak, erkek doktoru veya androloji laboratuvarı tarafından sağlanan steril bir cam veya plastik bir bardağa mastürbasyon yoluyla meni aktarılabilir, bu tür laboratuvarlar erkek sağlık sorunları ile ilgili uzman bir laboratuvardır.

Sperm, seks sırasında doktorun sağladığı özel bir prezervatifle de toplanabilir. Bir erkeğin retrograd ejakülasyonu varsa, sperm laboratuvarda toplanılan idrardan alınabilir.

İlaç kullanmasına rağmen ereksiyon veya boşalma ile zor zaman geçiren erkekler ve omurilik yaralanması olan erkekler, titreşimli stimülasyon veya elektroejakülasyon yardımıyla bir sperm örneği üretebilir.

Titreşim stimülasyonu genellikle steril bir ofiste gerçekleşir ve elde taşınır bir titreşim cihazı kullanır. Elektroejakülasyon bir sperm örneği üretmek için elektriksel stimülasyon kullanır.

Tam bir omurilik yaralanması olan erkekler için, steril bir ofiste genellikle Elektroejakülasyon yapılırken, omurilik yaralanması tam olmayan hastalarda ameliyathanede anestezi altında bir Elektroejakülasyon prosedürü olabilir.

Bu prosedürler hakkında daha fazla bilgi için, bizimle iletişime geçebilir ve alanında uzman doktorlardan oluşan ekibimize danışabilirsiniz.

Op. Dr. Verda Tunçbilek (Jinekolog ve Tüp Bebek Uzmanı)

Verda Tunçbilek (Özkent) 17 Haziran 1975'te Lefkoşa'da doğdu. Güzelyurt Türk Maarif Lisesi'nden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

İletişime Geçin