0 392 444 22 29 info@girneivf.com Harita
Ücretsiz Danışma WHATSAPP 0 533 850 02 00

Sizi Arayalım

Erken Menopoz

Kadınlarda menopoza giriş evresi olarak adet olma döneminin kesildiği dönem ifade edilmektedir.

Erken menopoz ise kadında adet döngüsünün, 35 yaşından daha erken zaman çerisinde kalıcı olarak kesilmesi durumuna, erken menopoz denir.

Türkiye'de kadınların menopoz dönemine girişi 48-49 yaşlarında gerçekleşiyor. 48-49 yaşlarında menopoz dönemine giriş normal karşılanırken, 40 yaş ve altında girenler için erken menopoz teşhisi konulabiliyor.

Menopozun detaylarıyla bilinmemesi ise erken evrelerde bu dönemi yaşayan kadınlar için endişelere neden olabiliyor. A'dan Z'ye erken menopoz dönemi nasıl gerçekleşir, neler yaşanır gibi tüm soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.

Menopoz

Erken Menopoz Nedir?

Erken menopoz, kadınların 40 yaş ve altı dönemlerinde, menopoz dönemine girişini ifade eden bir terimdir. Uzmanlara göre bu evrelerde menopoza giren kadınların, bazı durumlara dikkat etmesi gerekebiliyor. Alınacak tedbirlerle bu süreç normal şekilde geçirilebiliyor.

Kadınların Sadece Yüzde 1'i Erken Menopoza Giriyor

1 yıl süreyle adet dönemine girmeme, menopozun başlangıcı anlamına geliyor. Yapılan araştırmalara göre kadınların sadece yüzde 1 gibi küçük kısmı erken menopoza giriyor.

Erken menopoz dönemi yaşayan kadınlarda, gelişimsel evreler çok önemli. Anne veya yakın akrabalarından birisinin erken menopoza girmiş olması, kişi için erken menopoz riski anlamına geliyor.

Aynı şekilde yakın olan kişilerin menopoz dönemine normal veya geç yaşlarda girmiş olması, erken menopoz riskini azaltıyor. Bunun dışında, kadının yaptığı doğumların sayısı, sigara içme durumu, yüksek rakımlarda yaşama ve zayıflık dereceleri erken menopozu tetikleyebiliyor.

Erken Menopoz

Erken Menopozun Etkileri Daha Yüksek Oluyor

Kadınlarda yumurtalıklar östrojen hormonunu salgılar. Menopoza girişte ise yumurtalıklar artık hormon salgılamasını yapmazlar. Hormon salgılamasının durmasıyla birlikte ateş basmaları, kemiklerde erimeler, idrar bölgesinin dışında kuruluklar, ciltte kaşıntı gibi faktörler ortaya çıkabiliyor.

Menopoz ve Östrojen Seviyesi

Yaşanılan bu durumlar, menopoz döneminin erken başlamasıyla birlikte çok daha dramatik sorunlara yol açabiliyor. Kişide cilt kuruluğunda ilerleme, ciddi anlamda kemik erimesi sorunu ve cinsel ilişkide çeşitli problemler sorunlara neden olabiliyor.

Erken menopoza giren kadınlarda tedavi genellikle, normal sürecin yaşanabilmesi adına verilen ilaç yöntemiyle oluyor. İlaç tedavisi başlangıcından önce ilk olarak gerekli tetkikler yapılıyor. Kişinin başka hastalıkları olup olmadığı anlaşıldıktan sonra testler istenir. Bunların sonucunda ise risk değerlendirilmesi yapılarak ilaç tedavisi başlatılıyor.

Menopoz İçin Verilen İlaçlar Memem Kanserini Etkilemez

Toplum içerisinde menopoz döneminde verilen ilaçlara karşı, meme kanserini tetikliyor şeklinde bir ön yargı söz konusu.

Ancak günümüz ilaç teknolojisinde, dozajların aza indirilmesiyle, bu risk faktörü neredeyse tamamen ortadan kalkmış durumda. İstatistiksel olarak bakıldığında, bu ilaçların meme kanserine yol açma durumu çok düşük seyrediyor.

Erken Menopoz

Bu sebeple, kemik erimeleri gibi sorunların önüne geçmek ve çok sayıda rahatsızlığı önlemek için erken menopoza giren kişilerin elli yaşına kadar tedavileri sürdürmesi gerekiyor.

Elli yaşını geçip, ilaç tedavisine devam ediliyor. Bu durum tamamen doktorların inisiyatif alanı içerisindedir. Uzmanlar, gerek gördükleri zaman erken menopoz dönemi için uygulanan tedaviyi uzatabiliyorlar.

Erken Menopoz Döneminde Risk Faktörleri

Risk faktörlerine dikkat edildiği zaman erken menopoz döneminden kurtulmak bir noktaya kadar mümkün olabiliyor.

Ancak genel anlamda menopoza ve menopoza giriş yaşına müdahalede bulunmak pek kolay değil. Bunun önemli nedeni, menopozun çok sayıda faktöre bağlı olarak gelişebiliyor olmasıdır.

Annesi 40 yaş veya öncesinde menopoz yaşayan bir kadının da mutlaka o yaşta gireceği söz konusu değil. Bu sadece risk faktörlerini yükseltici bir sebep olarak görülebilir.

Bazı konulara dikkat edildiğinde, erken menopoza girme yaşı biraz daha uzatılabilir. Dikkat edilmesi gereken o faktörler şu şekilde sıralanabilir.

  • Uzmanlara göre doğurganlık erken menopoz döneminin ertelenmesine neden oluyor. Yani kişinin çok sayıda doğum yapması, erken menopozun ertelenmesine neden olan bir faktör denilebilir.
  • Erken menopoz dönemine girme riskini aza indirecek uygulamalardan birisi de beslenme düzenidir. Kişi ne kadar sağlıklı beslenirse, erken menopoza girme süreci bu denli azalabilir. Ayrıca hareketsiz yaşam tarzı erken menopozu tetikleyen risk faktörlerinin başında gelir. Hareket etmek çok önemlidir.
  • Sigara kullanımı erken menopozu tetikleyen durumlardan birisidir. Kişi sigara içmeyi bırakarak menopoza girme yaşını daha çok uzatabilir.
  • Zayıflık ve şişmanlık durumları erken menopozu tetikleyen risk faktörleri içerisinde yer alıyor. Kişi çok zayıf olduğunda daha az östrojen salgılaması anlamına gelir. Yine şişman kadınlarda bu döneme girme dönemi erken olabiliyor. Kişinin kendi ideal kilosunu bilmesi ve buna göre beslenip hareket etmesi önem ifade ediyor.
  • Radyasyonun fazla olduğu alanlardan uzak durmak, alçak rakımlarda yaşamak ve doğayla iç içe bulunmak, menopoza girişi erteleyen faktörlerin içerisinde bulunur.
  • Uzmanların bir kısmı doğum kontrol haplarının kullanımın da erken menopoz dönemi yaşama riskini azalttığını ifade ediyorlar.

Erken Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Erken menopoza girmek, uzman kişilere göre dünyanın sonu değil. Bunun için kadınların ufak dokunuşlarla hayatlarına kaldıkları yerden devam edebileceklerini belirtiyorlar.

Erken menopoz döneminde, uzmanlar bazı hususlara dikkat edildiğinde sorunların minimum seviyeye ineceğini belirtiyorlar. Peki, erken menopoz döneminde neler yapılabilir, hangi konulara dikkat edilmesi gerekir.

Kaygıdan Uzak Durulmalı

Menopoz döneminde en çok yaşanan sorun, kaygıların artışıdır. Hayatın eskisi gibi olmayacağı, yaşlılığa girme süreci düşüncesi bu kaygıların temel olanlarıdır.

Uzmanlar, kadınların burada rahatlamaları gerektiğini tavsiye ediyorlar. Kişi, güzel anlarını düşünmeli ve erken menopoz dönemini dünyanın sonu şeklinde düşünmemelidir. Moral ve motivasyon büyük bir öneme sahiptir.

Kemik Sağlığına Dikkat Edilmeli

Erken ve normal menopoz dönemlerinde en çok yaşanan sorunlardan birisi de kemik sağlığıdır. Bu dönemlerde kemiklerde çeşitli zayıflamalar ve yoğunluk kayıpları meydana gelebiliyor.

Buda kemiklerde erime ve kemiklerin daha kolay şekilde kırılması anlamına geliyor. Bol bol D vitamini, kalsiyum içeren gıdalara yönelmek gerekebiliyor. Meyve sebze tüketiminin artırılması, balık ve süt ürünlerinin daha sık tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Sindirim Sisteminde Farklılıklar Olabilir

Hormonsal değişimler, sindirim sistemini etkileyebiliyor. Aşırı gaz oluşumu ve şişkinlik sorunları sindirim sisteminin farklılaşmasına neden olabiliyor.

Sindirim sisteminin sağlığının korunması adına kahve ve çaydan uzak durmak önem arz ediyor. Tüketilen yiyeceklerin daha iyi şekilde çiğnenerek yutulması, sindirim sistemine yardımcı olmanın diğer yollarından birisidir.

Sıcak Basması Durumu İçin Çözümler

Erken menopoz dönemi yaşayan kadınlarda sıklıkla görülen şikayetlerden birisi de sıcak basması olayıdır. Sıcak basmasının üstesinden gelebilmek için sigara, alkol, baharatlı yiyecekler ve stresten uzak durulabilir.

Kas ve Eklemlerde Ağrılar

Erken menopoz döneminde yaşanan sorunlardan birisi de kaslarda ve eklemlerde yaşanan ağrılardır. Magnezyum ve kalsiyum içeren gıdaların artırılması bu sorunla başa çıkmanın ilk yollarındandır. Aynı zamanda masaj ve akupuntur yöntemleri bu sorunu ortadan kaldırabilecek yöntemler arasında bulunuyor.

Vitamin Takviyesi Yapılabilir

Erken menopoz dönemiyle mücadele için yapılabilecek en önemli şey vitamin takviyelerinin artırılmasıdır.

Doğal meyveler, C vitamini, çinko, bakır, E vitamini, B vitamini bağışıklığı güçlendirici etkilere sahiptir. Peynir, kepekli ekmek, sığır eti, fındık, kabak çekirdeğinde bol miktarda çinko bulunur.

Erken Menopoz Döneminde Yaşanabilecek Durumlar

Erken menopoz dönemi, normal menopoz döneminde çok daha farklı değildir. Çeşitli ayrı noktalar dışında, belirtiler ve görülen durumlar birbirleriyle benzeşirler. Erken menopoz döneminde yaşanabilecekleri ise şu şekilde sıralamak mümkün olabilir.

Cinsellikte Değişimler

Erken menopoz döneminde en sık yaşanılan sorunların başında cinsel isteksizlik gelir. Cinsellik algısında yaşanabilecek birtakım değişimler, kişinin psikolojik olarak farklılaşmasına neden olabilir. Uzmanlar bu durumda, kişinin cinsel hayata olan bakış açısını değiştirmemesi gerektiğini ifade ediyorlar. İyi iletişimin bu dönem için çok önemli olduğunu belirtiyorlar.

Yoğun Ağrı ve Yorgunluklar

Ağrıların temel nedeni bu dönemde kemik sağlık seviyesinin düşmeye başlamasıdır. Kemiklerde erime sorunlarının artmasıyla yoğun yorgunluklar ortaya çıkmaya başlayabilir. Kişinin bir plan dahilinde daha fazla dinlenmesi gerektiği şeklinde birçok tavsiye bulunuyor.

Saçlarda Dökülme

Hormonlarda değişimlerin olması saçlarda dökülmelere neden olabiliyor. Fakat saç dökülmesi tüm kadınlarda aynı şekilde görülmeyebilir. Bunun için uzman doktorlara başvurmak önemli.

Kiloda Artış

Kadınların en çok şikayetçi oldukları konularında başında kilo artışları geliyor. Uzmanlar bu dönemlerde daha sık yürüyüş yapmanın, beslenmeye dikkat etmenin önemli olduğunu ifade ediyorlar.

Erken Menopoza Sürükleyen En Önemli Şey Yaşam Biçimi

Birçok hastalıkta, yaşam tarzı büyük öneme sahiptir. Kişinin daha çok dikkat etmesi, yaşam standartlarının yüksek olması, bazen yaşanabilecek rahatsızlıkların önüne set çekebiliyor.

Uzmanlar, menopoz döneminin hayatın bir parçası olduğunu ifade ederken, erken menopozun yaşam biçiminden kaynaklanabileceğini belirtiyorlar. Uzmanlara göre erken menopoz genetik faktörlere bağlı değilse, yüksek ihtimalle yaşam biçimindeki sorunlardan kaynaklanıyor.

Düzensiz yaşam biçimi, beslenme yetersizlikleri, vitamin eksiklikleri erken menopozu tetikleyen en önemli faktörler. Uzmanlar, kişinin erken menopoza girmemesi için yaşam kalitesini arttırmasını, düzenli şekilde beslenmeyi tavsiye ediyorlar.

Erken Menopoz Ruh Sağlığını Etkileyebiliyor

Erken menopoz döneminde hormonsal değişimlerin yaşanması, çeşitli ruhsal sorunların ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Kişi, kendi başına bu ruhsal sorunlardan kurtulamıyorsa mutlaka psikolojik destek almalı.

Konunun uzmanları, erken menopoz döneminde, yaşam biçiminin iyileştirilmesi kadar ruh sağlığının yerinde olmasının da büyük önem ifade ettiğini belirtiyorlar.

İyi hissetmeme, kaygı sorunları, huzursuzluk durumları, erken öfkelenme durumlar erken menopoz döneminde yaşanılabilecek bazı ruhsal sorunlar arasında bulunuyor.

Uzmanlardan Destek Alınmalı

Cinsel sorunlar, kontrolsüz yaşam biçimi, ruh sağlığının bozulması ve daha birçok erken menopoz dönemi sorunları karşısında, uzmanlardan destek alınabilir. Bu tür sorunlarla başa çıkmanın en iyi yolu uzmanlara başvurarak, çözüm yolu arayışına girişmek denilebilir.

Bizimle iletişime geçmek için bu linke tıklamanız yeterlidir.

https://www.girneivf.com/tr/iletisim/irtibat-bilgileri

Menopoz Tanınmalı

Erken veya normal menopozu tanımak, bu dönemde mücadele için en önemli noktaların başına geliyor.

Menopoz konusunda bilgi edinme, yaşamın nasıl ilerletilebileceği hakkında bilgi sahibi olunması, kadınların daha düzenli bir hayat yaşamasının kaynakları arasında yer alır. O yüzden menopozu tanımak, bu dönemde mücadele için çok önemli bir yol haritası niteliğinde olabilir.

Erken Teşhisin Önemi

Menopoz, 1 yıl kadar adet döngüsü yaşamamak ile doğrudan belirti gösterir. Erken menopoz ise bu 1 yıllık adete girememe sorununun 40 yaş ve altında başlamasıdır. Kadınların, bu evrede kendilerini çok iyi tanımaları, erken menopoz döneminin belirtilerini iyi bilmeleri, erken teşhis için önemlidir.

Erken teşhis ise yapılacakların belirlenmesinde büyük bir değere sahiptir. Hangi tedavi şeklinin uygulanacağı ve yaşamın kalitesinin düzenlenmesi, ancak erken teşhisle mümkün olabilir. Erken teşhis, daha iyi bir yaşam için gereklidir.

Kadınlar Erken Menopoza Girdiklerini Nasıl Anlayabilirler?

Menopoz dönemine giriş döneminin bilinmesinde en önemli belirti 12 aylık adet görememe durumudur. 12 ay boyunca adet yaşamayan kadınlarda, çeşitli test ve tetkikler yapıldıktan sonra menopoz teşhisi konulabilir.

Erken menopoz, aynı şekilde 12 aylık adete girmeme evresiyle başlar. Burada tek değişiklik, kişinin yaşıdır. 40 yaş ve altında olan kadınlar için 'Erken Menopoz' teşhisi konulabilir. Adet döngüsünün yanında çeşitli belirtiler, erken menopoza girildiğini gösterebilir.

Adetlerin Seyrekleşmesi

Menopoza girildiğini anlayabilmek için 12 ay adet görememe durumu beklenmemelidir. Adetlerin seyrekleşmesi, erken menopoza girildiğine işaret olabilir. Bunun için uzmanlardan yardım almak gerekiyor.

Adet Düzensizliği

Normal adet döngüsünün dışında adet yaşamaya düzensizlik denilebilir. Adet düzensizlikleri erken veya geç adet olma şeklinde tanımlanabilir. Bu tür durumlar yaşanması halinde, sorunlar ortaya çıkabilir.

Adetten Kesilme

Menopoz için en önemli belirtidir. Kişinin adetten kesilmesi, menopozun önemli göstergeleri arasında sayılabilir.

Kanama ve benzeri durumlar yaşanması halinde, zaman kaybetmeksizin doktora başvurulmalı ve rahatsızlıklar aktarılmalıdır. Tüm bu durumlar, erken menopozun habercisi olabileceği gibi farklı rahatsızlıkların göstergesi de olabilir.

Erken Menopoza Girildiğinde Ne Yapılmalı?

Burada yer alan belirtiler ve diğer faktörler net olarak erken menopozun ortaya çıktığını göstermez. Erken menopozun teşhis edilebilmesi için mutlaka uzmanlar tarafından çeşitli testler ve tetkikler yapılmalıdır.

Erken menopoza girdiğini düşünen kadınlar, ilk olarak uzman yardımı almalı ve rahat davranmalıdırlar. Uzmanlar, erken menopoza girildiğinin öğrenilmesi için tetkiklerin gerekli olduğunu ifade ediyorlar. Kemik testleri, çeşitli kan tahlilleri teşhis için istenebilir.

Menopoz Döneminde Adet Görülmez

En çok merak edilenler arasında, menopoz döneminde adet görülür mü sorusu yer alıyor. Erken menopozun ilk belirtileri ve giriş sürecinde adet görülebilir. Bu adetler genellikle düzensiz görülür. Erken menopoza girildiği net olarak teşhis edildiğinde ise artık adet görülmez.

Erken Menopoz Yaşamın Sonu Değil

Kadınların sıklıkla yaşadıkları duygu bunalımlarından birisi de erken menopoz döneminin yaşamın sonunun yaklaştığının gösterdiğini sanmalarıdır.

Ancak uzmanlar net olarak böyle bir şeyin olmadığını belirtirler. Nitekim erken menopoza girdikten sonra 50-60 yıl yaşayan kadınlar bulunuyor. İster erken menopoz, ister doğal menopoz olsun, yaşamın birer parçalarıdır.

Erken menopoz nispeten daha az görüldüğünden, farklılıkları beraberinde getirebilir. Ancak bunlar, çözülemeyecek veya aşılamayacak sorunlar değildir. Yaşam içerisinde karşılaşılabilecek bu sorunlardan, uzman görüşleri alınarak en iyi şekilde geçirilebilir.

Korkulara Yer Verilmemeli

Kişinin kendini kontrol etmesi erken menopoz döneminde gerekliliktir. Ruh sağlığının korunmasının yanında, neler yapılabileceğini daha iyi anlayabilmek için kontrol önemlidir.

Kişinin korku ve endişelere yer vermemesi, sorunun çözülebilir olduğunun farkında olması, kontrolü kendi elinde bulundurması gerekir. Bunun için yapılması gereken rahat olmaktır. Uzmanlara başvurularak, gerekli tüm tavsiyelere kulak verilmesi yeterlidir.

Erken Menopozda Çaresizlik Söz Konusu Değil

Erken menopoz dönemi, kadınlar için bir son veya çaresizlik değil. İlerleyen teknolojiyle birlikte çeşitli tıbbi tedavi yöntemleri gelişti ve gelişmeye devam ediyor.

Tüm bunların yanında, erken menopoz döneminde alınacak tedbirler, yaşanılacak rahatsızlıkların önüne set çekebilmenin yolları arasında bulunuyor.

Erken menopoz konusunda kadınlar çaresiz değiller. Yapılabileceklerin fazla olması, kişisel önlemlerle sorunların ortadan kaldırılması umut ışığı olabilecek düzeyde. Birçok uzman, erken menopoz tedavisinin sorunların çok büyük bir kısmının ortadan kaldırılması anlamına geldiğini belirtiyor.

Bol Su İçilmeli

Erken menopoz döneminde ciltte kuruluklar ve susuzluk hisleri görülebilir. Bunların nedenleri farklı olabildiği gibi suya ihtiyaç duyulmasından kaynaklanabilir.

Bu yüzden erken menopoz döneminde olan kadınların mutlaka bolca su içmeleri gerekiyor. Ancak suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Uzmanlar, erken girilen menopoz sorununda risk faktörlerinin azaltılabileceğine ve kişinin önlem alınarak sıkıntılardan uzak kalabileceğine işaret ediyorlar.

Sizde mutlaka uzman doktorlardan yardım almalı, bu erken yaşanılan yaşam bölümün çaresizlik olmadığını bilmelisiniz. Sağlığınız için korkulara ve kaygılara asla yer vermemelisiniz.

Op. Dr. Verda Tunçbilek (Jinekolog ve Tüp Bebek Uzmanı)

Verda Tunçbilek (Özkent) 17 Haziran 1975'te Lefkoşa'da doğdu. Güzelyurt Türk Maarif Lisesi'nden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

İletişime Geçin