0 392 444 22 29 info@girneivf.com Harita
Ücretsiz Danışma WHATSAPP 0 533 850 02 00

Sizi Arayalım

Kadınlarda Kısırlık

Kadında kısırlık nedeni  genellikle yumurtlama bozukluklarıdır. Yumurtlama olmaksızın döllenme ve gebelik oluşamaz.

Her kadının yaşamak istediği en büyük duygu çocuk sahibi olmaktır. Karnında minik kalp atışlarını duymak, tekmelerini hissetmek annelik duygularının en coşkulu yaşandığı durumlardır.

Maalesef her kadın annelik duygusunu yaşayamıyor. Bazı kadınlar üreme sorunları nedeniyle hamile kalamıyorlar.

Bu durumda özellikle kadınlar üzerinde psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Evliliği taçlandıran çocukların dünyaya gelmemesi bazen evliliklerin yıkılmasına kadar gidiyor.

Fakat bu durum dünyanın sonu değildir ve gelişen tedavi yöntemleriyle çocuk sahibi olmanız mümkündür.

Yumurtalık

Kısırlık Nedir?

Evlendiniz ve eşinizle bir yıl boyunca düzenli ilişkiye girmenize rağmen çocuğunuz olmadı. Bu durum kısırlık (infertilite) olarak adlandırılıyor.

Gerekli tahlil ve incelemeler yapılmadan problemin erkekte mi yoksa kadında mı olduğu bilinmiyor. Sorun kocanızda değilse, yaşınız 35’in üzerindeyse ve muayene geçmişinizde kısırlıkla ilgili bulgular varsa hemen tedavi için doktora başvurmalısınız.

Kısırlık Kader mi?

Geçmiş yıllarda evliliklerin birkaç ayı sonrasında çocuk sahibi olunmadığında, ya kader denip sineye çekilir ya da yuvalar yıkılırdı.

Tıp alanındaki gelişmeler, toplumdaki düşünce yapısının değişmesiyle kısırlık kader kabul edilip, mücadeleden vazgeçilmemeye başlandı.

Gün geçtikçe tıpda yeni yöntemler ve uygulamalar sonucunda birçok hastalığın tedavisiyle birlikte kısırlık da kader olmaktan çıktı. Çeşitli ilaç ve yöntemlerle kısırlık tedavisi yapılarak, çocuk sahibi olmanızın yolu açıldı.

Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlığın belli başlı bir nedeni bulunmuyor. Genel olarak bu durum yaşa bağlıdır. Kadınlarda en uygun hamile kalma yaşı 20-30 yaş aralığıdır.

Sağlıklı olan her kadının bir yıl içinde gebe kalma oranı yüzde 85-90’dır. Kadınlarda yaş ilerledikçe hamile kalma oranı düşüyor. Özellikle yaşınız 40’ın üzerindeyse tedavi uygulansa bile hamile kalma oranınız ’dur.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü uzman doktorlarının tespitine göre günümüzde erken yaşta evliliklerin ya da evlendikten sonra ilk yıllarda çocuk sahibi olmama düşüncesinin arttığı görülmektedir.

Sigara ve alkol kullanımı, aşırı kilolar, stres ve uygun olmayan koşulları kısırlığa yol açan etkenler olarak sayabiliriz. Bunların dışında kısırlığınızı tetikleyecek diğer unsurlar şunlardır;

 • Tüplerde tahribat veya tıkanıklık, Fallop tüplerinin tıkanıklığı ya da yapışıklığı
 • Düzensiz adet döngüsü, Yumurtlama bozuklukları
 • Azalmış yumurtalık rezervi
 • Geçirilmiş enfeksiyonlar ya da karın içi operasyonlar
 • Endometriozis ve tiroit problemleri, Polikistik Over Sendromu (PCOS) ve rahim miyomları
 • Yüksek prolaktin seviyesi
 • Erken menopoz
 • Karın içi yapışıklık
 • Kanser öyküsü ve kanser tedavisi:
 • Geç ergenlik, adet olamama, karaciğer ve diyabet rahatsızlıkları, aşırı kafein tüketimi

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlığa yol açan nedenleri sıralamıştık. Ama bu nedenler kesin bir kısırlık tanısı konulması için yetersiz kalıyor. Kısırlık tanısı konulabilmesi için tetkik ve sonuçlara ihtiyaç duyuluyor. Buna rağmen kısırlık olabileceğine inanılan belirtileri şöyle sayabiliriz;

 • Düzensiz adet oluyorsanız veya hiç adet olamıyorsanız,
 • Adet dönemleriniz şiddetli ve sancılı şekilde geçiyorsa, yoğun ve fazla kanama geçiriyorsanız,
 • Hamile olmamanıza rağmen göğüslerinizden süt geliyorsa,
 • Aşırı kilo ve hormon bozukluğunuza bağlı olarak aşırı tüylenme ve akne problemi yaşıyorsanız,
 • 30 yaşın altındaysanız ve 2 yıl korunmamanıza rağmen hamile kalamıyorsanız,

35 yaşın üstündeyseniz korunmamanıza rağmen bir yılın sonunda hamile kalamıyorsanız kısır olma ihtimaliniz yüksektir.

Yumurtalık

Kadınlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte hamile kalma oranının düştüğünden bahsetmiştik. İlerleyen yaşlarda üreme organındaki verim düşmekte, bu durum da hamile kalma oranını olumsuz etkilemektedir.

Yaşınız ilerlediği için hamile kalma zamanınız kısıtlıdır. Korunmadan, eşinizle düzenli olarak ilişkiye girmenize rağmen hamile kalamıyorsanız, tıbbi ve profesyonel destek almanızda fayda vardır.

Kısırlık Testi Nasıl Yapılır?

Bütün yolları denediniz, fakat hamile kalamıyorsunuz, hemen “ben kısırım” diyerek üzüntüye ve endişeye kapılmanıza gerek yok. Sakin ve bilinçli bir şekilde Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum bölümüne başvurmalısınız.

Yumurtlama, adet düzeni ve kanamasına bağlı olarak kan ve hormon testlerine tabi tutuluyorsunuz. Bu testleri biraz açıklayacak olursak;

Bazal vücut ısısı testi; Hamile kalabilmeniz için elverişli yumurta hücrelerinizin olması gerekiyor. Bu test ile yumurta hücrelerinin varlığı ve yumurtlama dönemleri belirleniyor. Test, 1-2 süresince düzenli olarak uygulanıyor.

Bu testi evde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Sabah uyandığınızda testi uygulayabilirsiniz, Yumurtlama döneminde vücut ısınız yükselir.

Hassas bazal termometre ile vücut ısınızı ölçüyorsunuz. Bu test kesin kısırlık tanısı koymakta yetersiz kalsa da şüphe duymanıza ve doktora başvurmanızda yardımcıdır.

Vajinal salgı gözlemlenmesi: Her kadında yumurtlama süreçlerinde vajinal sıvı farklı görülebiliyor. Yumurtlama dönemlerinde vajinal sıvı ince ve şeffaf yapıdadır. Bu durum yumurtlamaya işaret edebilir.

Bazal hormon testleri: FSH, LH, E2 (âdetin 2. veya 3. günü), TSH, PRL ile ihtiyaç duyulursa DHEAS, Total-Testosteron hormon testleri uygulanabilir. Adet sürecinizin 2. ya da 3.günü yapılan FSH değerlerinin normalden yüksek olması yumurtalık rezervlerinizin yeterli olmadığını gösterir.

Transvaginal ultrason; Adetin 2. ya da 3.günü uygulanır. Bu test ile yumurtalıklar ve rahminiz değerlendirilir. Test sonucunda rahimde miyom ya da polip gibi yapıların olup olmadığı tespit edilebilir.

Kan testleri; Sizin ve eşinizin kan grubunun uyuşup uyuşmadığı testi yapılıyor. Bu test “Kan Uyuşmazlığı İğnesi (Anti D immunglobulin)” ile yapılıyor.

APTT, PTT, INR, Protein S ve Protein C testleriyle kanınızdaki pıhtılaşma ölçülüyor. Bu testlere bakılmasının nedeni özellikle pıhtılaşma mekanizması sorunlarda gebelik gerçekleşse dahi düşük ile neticelenmesidir.

Tam kan sayımı – Hemogram testi ile de kansızlık ya da kanınızda trombositlerle ilgili sorun olup olmadığı tespit ediliyor.

Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuğu olmayan çiftlerin ilkbaşvurdukları ve akıllarına ilk gelen tüp bebek yöntemidir. Doğal yollar ve başka tedavi yöntemleri araştırılmadan veya denenmeden bu yöntemin uygulanmasını isteyebiliyorlar.

Halbuki bu gibi durumlarda uzman tavsiyesi ve yönlendirmesi en doğrusu olacaktır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktor, yaşınız, daha önce gebe kalıp kalmadığınız, gebe kalma uğraşınız gibi bilgileri göz önünde bulundurur.

Bu bilgilerle birlikte tüpleriniz, yumurtlama kaliteniz e eşinizin sperm değerlendirmesi en doğru tedavi yönteminizi belirleyecektir.

Aşılama tedavisi (İnseminasyon); Bu yöntemle doğurganlığın en yüksek olduğu yumurtlama dönemizinde, eşinizden alınan spermler rahminize yerleştiriliyor. Bu yöntemin uygulanabilmesi için tüplerinizin sağlıklı olması ve kısırlığa sebep olan nedenlerin bulunamaması gerekiyor.

Tüp bebek (IVF) tedavisi; Düzenli adet gören her kadın, her adet dönemlerinde tek bir yumurta oluştururlar. Bu tedavide amaç, dışarıdan verilen ilaçlarla yumurta sayısını artırmaktır. Tedavu protokolleri hastaya göre değişse de temel olarak yumurta gelişimini sağlayan ve erken yumurtlamayı önleyen iki paralel hormon tedavisi uygulanıyor.

Tedavi ile olgunluğa erişen yumurtalar aspirasyon yöntemiyle toplanıyor. Erkekten alınan spermlerle birlikte döllenmeleri sağlanıyor.

Cerrahi yöntemler; Tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce, tedavinin yüksek başarıya ulaşması için bazı cerrahi işlemler yapılabiliyor.

Endometriozis (rahim içi zarı) hastalığının tedavisi, Laparoskopi ve Histeroskopi gibi cerrahi yöntemler uygulanıyor. Miyom ameliyatıyla da rahminizde yer alan ve gebeliğinizi önleyebilecek miyomlar çıkarılıyor.

Girne IVF tüp bebek merkeziyle iletişime geçmek için bu linke tıklamanız yeterlidir.

Op. Dr. Verda Tunçbilek (Jinekolog ve Tüp Bebek Uzmanı)

Verda Tunçbilek (Özkent) 17 Haziran 1975'te Lefkoşa'da doğdu. Güzelyurt Türk Maarif Lisesi'nden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

İletişime Geçin