0 392 444 22 29 info@girneivf.com Harita
Ücretsiz Danışma WHATSAPP 0 533 850 02 00

Sizi Arayalım

Kalsiyum İyonofor

Kalsiyum iyonofor maddesi kullanılarak yumurtalar aktif hale getirilir ve döllenme gerçekleştirilir. Döllenme işleminin gerçekleşmesi için spermin yumurta içerisine girdiğinde spermin akrozom dediğimiz baş kısmındaki enzim içeriğini yumurta hücresine bırakması ve yumurtadaki kalsiyum artışını tetiklemesi gerekmektedir.

Bu enzimatik mekanizmadaki bir problem döllenmenin gerçekleştirilememesi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Mikroenjeksiyon işlemi sonrasında yumurta hücreleri birkaç dakika kalsiyum iyonofor maddesi içinde bekletilir ve dolayısıyla yumurta hücresinde yapay olarak kalsiyum artışı tetiklenmiş olur.

GM508 Cult-Active erkeğe bağlı ciddi infertilite problemlerinde, daha önce başarısız olmuş ICSI (mikroenjeksiyon) işlemlerinde ve düşük döllenme oranına sahip kişilerin yumurtalarının aktivasyonunda kullanılmaktadır.

Tam döllenme yetersizliği ve düşük döllenme oranı olan hastalarda, fertilizasyon oranında önemli bir artışa yol açtığı bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır.

GM508 Cult-Active kullanıma hazır bir Ca İonophor (Kalsiyum İyonofor) kitidir. Baba adayından alınan spermlerin yumurta hücresi içinde kalsiyum üretimini arttıramaması durumlarında, yumurta hücreleri GM508 Cult-Active kiti ile beklemeye alınmaktadır.

Kalsiyum İyonofor (GM508 CULT-ACTİVE) Kimlere Uygulanır?

  • Arka arkaya döllenmeme sorunları ile karşılaşılan hastalarda
  • Çok az yumurta veya sperm elde edilmesi durumlarında
  • Mikroenjeksiyon tedavisi ile hiç döllenme elde edilemeyen durumlarda
  • Spermlerin tamamının globosperm (şekil bozukluğu) olan hastalarda

Kalsiyum iyonofor İle Döllenme Nasıl Gerçekleşir?

Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması anne ve baba adaylarına danışmanlık hizmetinde bulunmaktır, ikinci aşama ise anne adayının yumurtalıklarının hormon ilaçlarıyla uyarılarak döllenme için uygun yumurta elde edilmesi işlemidir.

Bu sayede anne adayından gebelik için yeterli sayıda ve kalitede yumurta alınabilmektedir. Baba adayının sperm sayısından, olgunluğundan, canlılığından veya şeklinden kaynaklanan kısırlık durumlarında ise elde edilen en kaliteli spermi yumurtanın içine enjekte edilmesi işlemi olan mikroenjeksiyon yöntemi kullanılır.

Bu sayede kendiliğinden yumurtanın döllenmesini sağlayabilecek yeterliliğe sahip olmayan sperm hücresi ile döllenme işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Mikroenjeksiyon yöntemi ile de döllenmenin sağlanamadığı durumlarda kalsiyum iyonofor ile döllenme yöntemine başvurulmaktadır. Başarılı bir döllenmenin sağlanabilmesi için spermin yumurtanın içine girip baş kısmındaki enzimi yumurtanın içerisine aktarması ve bu sayede içerideki kalsiyum miktarının arttırması gerekmektedir.

Yumurtaların kalsiyum iyonofor maddesi içerisinde bekletilmesi ile kalsiyum oranı artan yumurta hücreleri artık döllenme aşaması için hazır hale gelmektedir. Yumurta ve sperm hücrelerinin birleşerek döllenmesinin ardından sonraki süreçler gelişimine aynen devam etmektedir.

Tüp bebek Tedavisinde Döllenme Başarısızlığı Kimlerde Görülür?

Tüp bebek tedavisi, doğal yolla gebelik elde edemeyen çiftlere uygulanmaktadır. Bu bağlamda tüp bebek tedavisine başvuran hastalarda halihazırda üreme sorunlarının mevcut olduğu söylenebilmektedir.

Pek çok infertilite probleminde olduğu gibi yumurta ve sperm sorunlarından kaynaklı başarısız döllenme durumlarında da tüp bebek tedavisi ile başarılı bir gebelik sağlanabilir.

Öyle ki tüp bebek tedavisinde baba adayının spermleri yumurtayı dölleyebilecek yeterlilikte değilse, mikroenjeksiyon işlemi ile sperm direkt olarak yumurtanın içine enjekte edilir. Bu şekilde de döllenme gerçekleşmediğinde içine enjekte edilen sperm ile birlikte yumurta kalsiyum iyonofor içinde birkaç dakika bekletilir ve döllenme sağlanır.

Mikroenjeksiyon ile tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerin yaklaşık yüzde 3’ünde döllenme sağlanamaması nedeniyle kalsiyum iyonofor ile döllenme gerçekleştirilmektedir. Bazı hastalarda yumurta, sperm rezervleri beklenen düzeyde olmalarına rağmen üst üste döllenme başarısızlıkları yaşanmaktadır.

Bu tür durumlarda yumurtanın aktivasyonu laboratuar ortamında sağlanır ve bu sayede döllenme elde edilir. Tüm bunlardan yola çıkılarak; sperm ve yumurta ile ilgili sebeplerden dolayı bebek sahibi olmayan çiftler için kalsiyum iyonoforlu yumurta aktivasyonunun uygun olduğunu söylemek mümkündür.

Kalsiyum İyonofor - Tedavi Prosedürü Nasıldır?

Bazı hasta grupları için erkeğin çok düşük sperm sayısına, zayıf sperm sağlığına veya ciddi anomalilere sahip olduğu durumlar veya dişinin yumurtalarının sert veya kalın kabukları varsa, spermin normal olarak nüfuz etmesini ve böylece döllenmesini zorlaştırır.

Kuluçkadan sonra, başarılı bir şekilde döllenen yumurtalar embriyo haline gelir, bu sırada embriyo transfer prosedürü, embriyoyu fiziksel olarak anne adayının rahmine yerleştirmek için kullanılır, burada tedavi işe yararsa gebelik gerçekleşir ve başarılı bir şekilde sonuca ulaşır.

Bu yönteme İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI) diyoruz. ICSI kullanılarak tedavi edilen gruplarda, hastaların sadece yüzde üç ila beşinin döllenme yetmezliği veya yüzde 50'den daha düşük döllenme oranı yaşadıklarını, bu nedenle ana başarısızlık nedeninin sperm anomalilerinden kaynaklandığı tespit edilmektedir.

Spermin yumurtaya enjekte edilmesinin ardından, spermin yumurtayı aktif hale getirmesi gerekir. Bununla birlikte, spermde anomaliler mevcut ise yumurtayı dölleyemez ve embriyo oluşumunu tetikleyemez.

Bu noktada kalsiyum iyonofor maddesi, problemin çözülmesine yardımcı bir araç olarak kullanılmaktadır. Kalsiyum İyonofor, hücre zarındaki kalsiyum iyonlarının geçirgenliğini artıran bir maddenin genel adıdır. Yumurta hücresinin aktivasyonuna neden olmak için kullanılır.

Gebelik başarısızlığı ve şiddetli erkek kısırlığında başvurulan bir yöntem olmaktadır. Döllenme, yumurtanın sperm ile birleşmesi sonucunda oluşur. Öncelikle sperm yumurta içerisine girer ve yumurtanın hücre zarına yapışarak "kabuk" (şeffaf tabaka) içinden geçer.

Daha sonra spermin sahip olduğu PLCζ adı verilen maddenin yumurtadaki kalsiyumu arttırması beklenir. Kalsiyum yumurta içinde yayılmaya devam eder ve yumurta aktive olur. Bu kalsiyum dalgası kendini tekrar edecek ve bunu belirli bir süre takip edecektir. Yumurtada çeşitli değişiklikler meydana gelir, iki pro-çekirdeğin birbirine kaynaşması ile döllenme tamamlanır.

Kalsiyum İyonofor (GM508 CULT-ACTİVE) Yöntemi Maliyetli Bir İşlem Midir?

Genel olarak tüp bebek tedavisi ve tüp bebek tedavisinde kullanılan diğer yöntemlerin maliyeti merkezden merkeze değişmekle birlikte, burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta tüp bebek merkezinin vermiş olduğu kaliteli hizmet ve uzman kadrosudur.

Girne IVF Tüp Bebek Merkezi olarak, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için kaliteye ve güvenilirliğe son derece önem veriyor, güler yüzlü ve uzman kadromuzla tüm tedavi sürecinizde sizlerle birlikte oluyoruz.

Klasik tüp bebek tedavisine ek olarak uygulanan tedaviler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak ve fiyatlar hakkında bilgi almak için çağrı hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Op. Dr. Verda Tunçbilek (Jinekolog ve Tüp Bebek Uzmanı)

Verda Tunçbilek (Özkent) 17 Haziran 1975'te Lefkoşa'da doğdu. Güzelyurt Türk Maarif Lisesi'nden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

İletişime Geçin