0 392 444 22 29 info@girneivf.com Harita
Ücretsiz Danışma WHATSAPP 0 533 850 02 00

Sizi Arayalım

Mikro TESE

Mikro-TESE bir sperm toplama tekniğidir. Sperm aspirasyonu terimi, bir doktor tarafından doğurganlık prosedürlerinde kullanılmak üzere canlı sperm elde etmek amacıyla gerçekleştirilen herhangi bir cerrahi prosedür anlamına gelir. Sperm alma teknikleri tipik olarak ejakülatör sıvıda sperm bulunmayan veya ejakülasyon yapamayan erkeklerde yapılır.

Sperm aspirasyonu yoluyla toplanan sperm özellikle İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI) adı verilen bir prosedürde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. ICSI, gebe kalmak için doğrudan bir yumurtanın içine tek bir spermin enjekte edilmesini içerir.

Günümüzde, üreme tıbbı sperm aspirasyonuna bir dizi yaklaşım geliştirmiştir, erkeğin özel doğurganlık endişeleri setine bağlı olarak. Erkekler için, Mikro-TESE hem kullanılabilir spermin varlığını değerlendirebilir hem de bir IVF / ICSI prosedüründe daha sonra kullanmak üzere koruyabilir.

Sperm aspirasyonu, en aşırı erkek kısırlık tiplerinden muzdarip erkekler için tasarlanmıştır. Bunlar ejakülatlarında spermi olmayan erkekleri (Azospermi olarak adlandırılan bir durum) ve canlı, hareketli spermi olmayan erkekleri (Nekrospermi olarak bilinen bir durum) içerir.

Mikro TESE İşlemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Mikro-TESE biyolojik baba olmak isteyen ancak Obstrüktif Olmayan Azoospermi (NOA) olarak adlandırılan bir duruma sahip erkekler için günümüzün uzman erkek doğurganlık uzmanları tarafından seçilen altın standart prosedür olarak kabul edilir.

Üreme teknolojisindeki modern gelişmeler, canlı spermin doğrudan testisten toplanmasına izin verir.

Çok zayıf sperm üretimi olan NOA'lı birçok erkekte, testislerin içinde, canlı spermin üretildiği bazı cepler bulunur. Tıbbi zorluk, bu cepleri güvenli, etkili, uygun maliyetli ve zaman açısından verimli bir şekilde bulmaktır.

Mikro-TESE bu hedeflere ulaşır. Bu mikrocerrahi prosedürün kullanılmasıyla, umut verici bir bölüm/cep belirlendikten sonra, doktor özel bir mikroskop altında daha fazla inceleme için küçük bir testis dokusunu çıkaracaktır.Doku daha sonra IVF / ICSI için kullanılacak spermi bulmak için dikkatle incelenir.

Sperm üreten testis tübülleri mikroskobiktir, yani çıplak gözle görülmezler. Ancak günümüz teknolojisi, tübüllerin işlem sırasında 10X büyütülebileceği bir çalışma mikroskobu kullanarak bu tübülleri görüntülemek için heyecan verici bir fırsat yarattı.

Bu teknoloji, erkek doğurganlık uzmanının “daha iyi” veya daha normal görünümlü tübülleri çıkarmasına izin verir ki bu da genellikle IVF / ICSI için gerekli olan sağlıklı spermi üreten tübüllerdir.

Mikro-TESE tekniğinde önemli deneyime sahip bir erkek doğurganlık uzmanı bulmak çok önemlidir. Deneyimli bir doktor bu prosedürlerin çoğunu gerçekleştirdiğinde, bu daha umut verici tübülleri hızlı ve doğru bir şekilde bulmak ve çıkarmak için olağanüstü bir yetenek geliştirmiştir.

Doku örnekleri alındıktan sonra, tübüller dikkatli bir şekilde kontrol edilir ve kullanılabilir sperm arayışı, numunelerin laboratuvar mikroskobu altında görüntülenmesi ile başlar.

Elde edilen doku örneği küçük gibi görünse de, bu örneklerde sperm aramak saatler sürebilir. Mikro-TESE son derece ilgili ve yorucu bir süreç gibi görünebilir, ancak çok kapsamlı ve inanılmaz derecede önemlidir.

Ancak, Mikro-TESE nin belki de en büyük avantajlarından biri, yaşayabilir sperm bulunduğunda bu sperm daha sonra inkübe edilebilir ve bekleyen yumurtalara enjekte edilebilir veya gelecekteki enjeksiyon için dondurulabilir.

Gelişmiş Mikro-TESE tekniği, yetenekli erkek doğurganlık uzmanının muayeneyi testisin en iyi alanlarına yönlendirmesini sağlayarak rastgele bir biyopsiden daha az miktarda doku çıkarırken sperm bulma şansını arttırır.

Bu hassasiyeti artırır ve testis dokusunda kazara hasara yol açma riskini azaltır. Mikro-TESE prosedürü ile karşılaştırıldığında, Rastgele Testis biyopsileri, potansiyel sperm üretiminde oldukça tahmin edilemez ve testiste sperm üretimini en iyi şekilde değerlendirmenin yanlış bir yoludur.

Basitçe söylemek gerekirse, bir doktorun bir testisin dışını gözlemleyerek sağlıklı sperm cepleri bulması imkansızdır. Bu yaklaşım en iyi şekilde “kör şans” olarak tanımlanır.

Mikro-TESE sperm aspirasyonuna teknolojik olarak gelişmiş bir yaklaşımdır ve testis dokusuna tamamen aşina olan uzman bir mikro cerrahın inanılmaz beceri ve anlayışını gerektirir.

En gelişmiş çalışma mikroskobunun kombinasyonu, testiküler tübüllerin uygun ve dikkatli bir şekilde diseksiyonu ve yaşayabilir spermleri aramak için deneyimli personele sahip olması, birçok çift için üreme başarısı ve başarısızlığı arasındaki fark anlamına gelebilir.

Mikro-TESE nin en büyük avantajı, hem önce bir tanı prosedürü olarak hem de aynı zamanda terapötik olabilmesidir, çünkü kullanılabilir sperm bulunursa yukarıda da bahsedildiği üzere bu spermler dondurulabilir, saklanabilir veya IVF / ICSI prosedüründe gelecekte kullanılabilir.

Mikro-TESE ayrıca yumurta alma / IVF döngüsü ile zamanlanabilir, böylece sperm ilk önce dondurulmadan yumurtalara enjekte edilir. Bu büyük bir fayda çünkü bazen, sperm üretim sorunları olan erkeklerden spermlerin dondurulması zor olabilir.

Mikro-TESE prosedürünü kullanarak canlı sperm bulma şansı yüzde 60'tan fazladır. Buna kıyasla, Mikro-TESE, erkek doğurganlığı uzmanları veya eğitimli mikrocerrahi uzmanı olmayan profesyoneller tarafından alınan mikrocerrahi dışı veya testis biyopsileri ile sperm bulma şansını iki katına çıkarır. İşlem az sayıda erkek üreme cerrahı tarafından yapılsa da, Mikro-TESE bugün erkek üreme cerrahisinde bulunan büyük bir ilerlemedir.

Kimler Yararlanabilir?

Mikro-TESE, Spermasında normal düzeyde etkin sperm hücresi olmayan kişilere uygulanan cerrahi bir işlemdir. Spermada sperm hücresinin bulunmaması çeşitli problemlerden kaynaklanabilir:

 • Sperm kanallarında tıkanma
 • Sperm kanallarının konjenital yokluğu
 • Hormonal faktörler
 • Genetik faktörler, sperm üretimine izin veren genler Y kromozomundadır. Bu genlerdeki problemler sperm üretimini etkiler.
 • Radyasyon: Özellikle kanser tedavisine bağlı radyasyon bazen sperm üretimini tamamen ortadan kaldırabilir ve bu durum kalıcı olabilir.
 • İlaçlar: Özellikle kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar sperm üretimini kalıcı olarak durdurabilir.
 • Enfeksiyon ve hastalıklara bağlı komplikasyonlar

Mikro-TESE öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyattan en az 6 saat önce doktorunuzun izin verdiği gıdalar haricinde herhangi bir şey yememeli veya içmemelisiniz. Doktorunuz çalışma bölgesinin bir tıraş bıçağı ile temizlenmesini veya yıkanmasını isteyecektir. Testisler üzerindeki baskı ameliyattan sonra ağrıya neden olacağından, bol ve rahat pantolonları yanınızda getirin. Ameliyattan 1 ila 2 saat sonra hastaneden taburcu olacaksınız.

Mikro-TESE Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ameliyattan sonraki 3 saat içinde sıvı yiyecek almaya başlayabilirsiniz.
 • Ameliyattan 5 gün sonra banyo yapabilirsiniz.
 • Yaklaşık olarak 10-15 gün boyunca cinsel ilişkiye girmeyin.
 • Ağrınız olması durumunda ağrı kesici kullanabilirsiniz.
 • Operasyon bölgesinde kızarıklık, şişlik, kanama varsa doktorunuza mutlaka bildirin.
 • Mikro-TESE prosedürü, kullanılan sütürler kendi kendine çözünen sütürün çıkarılmasını gerektirir. Dikişler 7 ila 10 gün içinde kendiliğinden çözülecektir.

Mikro-TESE de canlı sperm hücrelerinin elde edilmesi garanti edilemez. Bu risk altta yatan nedene bağlıdır: Tıkalı sperm kanalları olan bir hastada sperm bulma şansı, hormonal veya genetik bozukluğu olan hastalardan daha yüksektir. Ameliyat sonrası nadiren enfeksiyon ve operasyon bölgesinde kanama görülebilir.

Mikro-Tese ve TESE

TESE işleminde testis açılır ve yer yer doku örnekleri alınarak bunlarda sperm hücresi aranır. Ancak TESE işlemi testislere bir miktar hasar verebilmektedir. Mikro TESE işlemi ise TESE yönteminin testislere verdiği zararı en aza indirir.

Bu cerrahi işlem sırasında mikroskop kullanılır ve aslında teknik açıdan TESE yöntemine benzer şekilde uygulanır. Testislerde sperm üreten kanallar mikroskop yardımıyla büyütülerek net şekilde görülür.

Sperm üreten kanallar daha geniş göründüğü için spermler kolaylıkla ayırt edilir. Bu alanlar belirlenerek cerrah tarafından özenle toplanır. Bu sayede TESE yöntemine göre, Mikro TESE yönteminde sperm bulabilme şansı da kat kat artar. Çünkü mikroskopla incelenerek sadece sperm tespit edilen alanlara işlem yapılır.

Mikro TESE işlemi, TESE ameliyatları ile kıyaslandığında sperm bulma şansı iki katı daha fazladır. Bu yüksek oran, zaten yöntemin en avantajlı özelliğidir. Şöyle ki; TESE yöntemini denediği halde hiç sperm bulunamayan hastaların yüzde 33 kadarında mikro TESE işlemi ile sperm bulunabilmektedir. Bu durum da doğal yolla bebek sahibi olamayan, menide sperm olmadığı için çocuk sahibi olamayan çiftlerin şansını bir hayli artırmaktadır.

Mikro TESE yönteminin uygulanması çok ciddi bir cerrahi donanım gerektirdiği için yöntemi uygulayan uzmanın ve tedavi merkezinin özellikleri önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Cerrahın deneyimli ve alanında yetkin olması gerekir. Tedavi merkezinin tam donanımlı olması şarttır.

Her şeyden önce mikro TESE işleminin cerrahi bir uygulama olduğu unutulmamalıdır. Azospermi, yani menide hiç sperm olmaması teşhisi konulan hastalar için kısırlık çaresiz bir hastalık olarak görülürken, keşfedilen TESE yöntemi sayesinde, bu bireyler için de tedavi ve bebek sahibi olabilme şansı doğmuştur. Mikro TESE sayesinde ise TESE yöntemi yüzde 30’luk bir başarı artışı sağlamıştır.

Op. Dr. Verda Tunçbilek (Jinekolog ve Tüp Bebek Uzmanı)

Verda Tunçbilek (Özkent) 17 Haziran 1975'te Lefkoşa'da doğdu. Güzelyurt Türk Maarif Lisesi'nden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

İletişime Geçin