0 392 444 22 29 info@girneivf.com Harita
Ücretsiz Danışma WHATSAPP 0 533 850 02 00

Sizi Arayalım

Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi

Kadın yumurtalarının döllenme için hazır olduğu süreçte, laboratuvar ortamlarında hazırlanan ve yüksek oranlarda normal morflolijiye sahip spermin, kateterden yardım alınarak, rahime bırakılması yöntemidir.

Ağrısız ve kolay olan bu yöntemle, kısırlık sorununun çözülmesi hedefleniyor. Yumurtanın, maksimum sperm konsantrasyonuyla birleşmesi sonucunda, gebelik şansı yüksek oranlarda artış gösterebiliyor.

Mikroçip Yöntemi

Mikroçip aşılama ile tüp bebek tedavisi sağlıklı spermlerinin, hastalıklı veya sorunları olan spermlerden ayırt edilmesi yöntemi olarak uygulanıyor.

Mikro kanalcık ismi verilen alanlarda bulunan bu sağlıklı spermlerin depolanma işlemi mikroçip aşılama yöntemiyle mümkün hale gelebiliyor.

Çipe yerleştirilen spermler, en iyiyi öne geçirme mantığıyla hareket etmeye başlıyor. Mikroçip aşılamayla tüp bebek tedavisi, gebe kalma durumunu yüzde 40 oranında artırabiliyor.

En İyi DNA'lı Spermler Ön Plana Çıkartılıyor

Mikroçip yönteminin kullanımında, en iyi DNA sahibi olan spermler diğerlerinden süzgeç benzeri yöntemlerle ayrılıyor. Bu sayede gebelik oranı ortaya artıyor. Gebelik şansının artmasına umut ışığı olan bu yöntem, konunun uzmanları olan doktorlar tarafından uygulanırsa, başarı elde edilebiliyor.

Sağlıklı Sperm Sayısı Yüzde 53 Artıyor

Spermlerin zarar görmesinin önüne geçen mikroçip aşılama tedavisinde, sağlıklı olan tüm spermler, hasar görmüş veya hasta olan spermlerden ayrılıyor. Ayrıştırmanın yapılmasıyla birlikte sağlıklı sperm sayısı yaklaşık olarak yüzde 53 oranında artıyor.

Bilim insanlarına göre, milyonlarca sperm arasında birkaç tane sağlıklı spermin olduğunu, bunu ayrıştırmanın normal şartlarda zor olabileceğini ifade ediyorlar. Ancak mikroçip aşılama yöntemiyle bu sorun önemli ölçüde en aza indirgenebiliyor.

Hamilelik Oranı Nasıl Artıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yeryüzünde yaklaşık 70-80 milyon çiftin kısırlık sorunu yaşadığını belirtiyor. Bu sayı, dünya nüfusuyla değil evli çift sayısına göre değerlendirildiğinde çok önemli olduğu anlaşılabilir.

Kısırlık tedavisinde günümüze kadar kullanılmış olan yöntemlerin bazıları başarıyı artırabilmiştir. Ancak çoğunluğunun genel olarak net bir başarı sağlayamadıkları görülebilir.

Mikroçip aşılama yönteminde ise durum şu şekilde ilerliyor. Sağlıklı olan spermler seçiliyor. Ayıklama sonrasında spermler belli yerlerde depolanıyor. Daha sonrasında en iyi olan sperm yumurtalık ile birleşiyor. Burada dikkat edilmesi gereken ayrıntıyı uzmanlar şu şekilde açıklıyorlar.

Süper sağlıklı olan spermler, yumurtalıkla en iyi ilişki içerisinde olanlar. En iyileri onlar olduğu için gebelik şansı da maksimum düzeyde artış gösteriyor. Yani normal spermle hamile kalma oranı yüzde 20'lerde ise mikroçip yöntemiyle bu oran yüzde 60'ları aşabiliyor.

Doğal Döllenmeyle Benzer İlerleme

Spermler, yumurtaya mikrokanal denilen yerler aracılığıyla ilerliyorlar. Bu ilerleme doğal döllenme esasında gerçekleşiyor. Bu ilerlemeye benzer bir yöntem mikroçip aşılama tedavisi içinde geçerli.

Mikroçipli Aşılama İle Tüp Bebek Tedavisi

Dünyada var olan kısırlık sorunlarının yüzde 50'si erkeklerden kaynaklanıyor. Spermlerin sayısındaki yetersizlikler veya diğer nedenler, gebelik şansının düşmesine neden olabiliyor. Son dönemlerde bulunan ve geliştirilen mikroçip aşılama yöntemi, anne ve baba adayları için umut ışığı oluyor.

Türkiye'de gittikçe yaygın şekilde kullanılmaya başlanan bu yöntemle, kısırlık tedavisi önemli ölçülerde başarıya ulaşabiliyor.

Mikroçip aşılama yönteminin yaygın şekilde kullanılmasıyla, gebelik oranlarında önemli derecede artışlar meydana gelmiştir. Mikro akışkan çip tedavisinde, spermler arasında en iyi DNA'ya sahip olanlar seçilebiliyor. Daha iyi embriyoların seçilebildiği bu yöntem sayesinde daha somut başarılar elde edilebiliyor.

Teknolojisi henüz yeni olan bu yöntem, birçok merkezde bulunmuyor. Ancak yeniliğe açık olan sağlık merkezlerinde bu yöntem uygulanabiliyor. Kaliteli spermlerin ayrıştırılması sayesinde, en iyi embriyolar elde edildiğinden, gebelik şansının artması sağlanabiliyor. Tüp bebek alanında kullanılan bu yöntem, birçok farklı alanlarda da kullanılabiliyor.

Tüp bebekte kullanılan mikroçip yönteminin avantajı, erkeklerdeki sağlıklı sperm sayısını artırmasıdır. Tüp bebek yöntemiyle umut arayan çiftler, mikroçip aşılama tedavisiyle önemli ölçüde geri dönüşler sağlayabiliyorlar. Yöntemde amaç, sperm sayısını artırmak, sperm hareketliliğini sağlamak ve sağlıklı olan spermleri ayrıştırmaktır.

Bu yöntemin başarı oranının yüksek olmasının nedeni, DNA'sı en iyi olan spermleri seçebiliyor oluşudur. Bu sayede daha kaliteli DNA'ya sahip olan embriyolar elde edilebilir. Buda gebelik şansının doğrudan artırılması anlamına geliyor.

Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisinin Uygulaması Nasıldır?

Doğal veya diğer yardımcı yöntemler denenerek başarısız olunan çiftler için tüp bebek tedavisi önemli bir yere sahiptir. Daha önceki gebe kalmaya çalışma girişimlerinde başarısız olan adaylar için birçok farklı çalışma yapılıyor. Teknolojinin daha fazla gelişmesiyle beraber, bu yöntemlerde birçok yenilikler yapılabilir.

Teknolojinin sunduğu son avantaj olan mikroçip uygulaması aşama aşama uygulanıyor. İlk olarak, anne adayının yumurta sayılarının arttırılması adına, çeşitli uyarıcı tedaviler veriliyor. Bunlar bazı hormon ilaçları veya farklı tedavi biçimleri olabiliyor. Bir ay içerisinde yeterli denilebilecek yumurta sayısı yakalandığında, tedavi somut olarak başlatılıyor.

Anneden elde edilen yumurtalar, babadan alınan sperm hücreleriyle, laboratuvar ortamında birleştiriliyor.

Tüp bebek uygulamasıyla aynı olan bu aşamalarda temel fark, kaliteli spermlerin mikroçip aşılama yöntemiyle elde ediliyor olmasıdır. Normal tüp bebek tedavisine göre daha başarılı sonuçlar veren bu yöntem, gelişmiş olan tüm merkezlerde adayların isteği doğrultusunda uygulanabiliyor.

Mikroçip Aşılama İle Başarı Mümkün Hale Geliyor

Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları, çeşitli yollara başvurabiliyorlar. Bu yollardan belki de en önemlisi tüp bebek uygulamasıdır.

Son yıllarda uygulanmaya tam olarak başlanan tüp bebek uygulamasının başarı yüzdeleri azımsanmayacak kadar fazladır. Mikroçip aşılama ile tüp bebek tedavisi de normal tüp bebek tedavisinin geliştirilmiş halidir.

Tüp bebekle elde edilen başarıların kat kat daha fazlası, seçilmiş spermler sayesinde çok daha mümkün hale gelebiliyor. Mikroenjeksiyon yöntemi de denilen bu yöntem sayesinde, anne ve baba adayları çocuk sahibi olma hayallerine kavuşma imkanı bulabiliyor. Mikroçip aşılama ile çocuk sahibi olma adına başarı mümkün hale gelebiliyor.

Neden Mikroçip Aşılama Uygulamasına Başvurulmalı?

Anne ve baba adaylarının çocuk sahibi olma adına birçok arayışı olduğu somut verilerle ortaya konulabilir. Bilimsel verilere göre çocuk sahibi olamayan birçok anne ve baba adayı arayışlarını çeşitli yöntemler aracılığıyla sürdürüyor.

Kimi kişilerde başarı sağlayabilen bu klasik yöntemler, bazı kişiler içinse net sonuç vermiyor. Mikroçip aşılama yöntemi sayesinde, bu sorun çok değerli sayılabilecek oranlarda ortadan kaldırılabiliyor. Mikroçip aşılama uygulamasına başvurmak için bazı sebepleri şu şekilde sıralamamız mümkün.

  • Anne ve baba adaylarının istediği sonucu alabilmesini en az yüzde 50 oranında artırıyor. Gebe kalma oranlarını ise maksimum seviyeye çıkarabiliyor.
  • Sağlıklı bir yöntem olan mikroçip uygulaması, tüp bebekle benzer aşamalara sahiptir. Ortaya çıkışıyla birlikte dünyada en çok tercih edilen yöntemler arasında girmeyi başarmış ve önemli seviyelerde mutlu edici başarılar kazandırmıştır.
  • Daha sağlıklı çocuk sahibi olma şansını da yükseltiyor. Mikroçip aşılama uygulaması hamilelik şansının maksimum seviyede arttırdığı gibi çok daha sağlıklı olan çocuk sahibi olmanın yollarını da açabiliyor.

Mikroçip Aşılama Tedavisi İçin Kimlere Başvurulmalı?

Tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi mikroçip aşılama tedavisinde de muhakkak konusunda uzman olan doktorlara başvurulmalıdır.

Bu anlamda kendisini geliştirmiş, yeterliliğe sahip olan ve daha önce bu yöntemle birçok çifte yardımcı olabilen uzmanlara başvurulmalıdır. Uzman kişilere başvurmak, gebelik şansının çok daha yüksek olmasını ve önemli ölçüde başarı kazanılmasını sağlayabilir.

Sağlıklı Gebelikle Mutlu Aile Bireyleri

Dünya üzerinde her geçen gün yepyeni keşifler, idealist bilim insanları tarafından sağlanabiliyor. Farklı yöntemlerin keşfedilmesiyle birlikte, klasik olarak tabir edilen yöntemler daha az tercih edilmeye başlanıyor. Mikroçip aşılama ile tüp bebek tedavisi uygulamasının başlamasıyla birlikte tüp bebek tedavisine başvuru oranlarında azalma olduğu görülebilir.

Bunun en büyük nedeni, mikroçip aşılama yönteminin başarı oranlarının yüksek olmasından kaynaklıdır denilebilir. Uzmanlar, bu yöntemin şuanda dünyanın gelişmiş tüm ülkelerinde başarıyla kullanıldığını belirtiyorlar. İlerleyen dönemlerde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok başvuracakları tüp bebek tedavisi yöntemi olacağı rahatlıkla söylenebiliyor.

Mikroçip Aşılama Yönteminin Başarı Oranı

İnsan sağlığının tehlikeye atılmadan yapılan birçok uygulama, kullanılmaya başlanmıştır. İnsan faydasına olan yöntemlerden birisi olan mikroçip aşılama yönteminin başarı oranları klasik yöntemlere göre çok daha fazladır. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaya başlanan bu yöntem, henüz en üst bilinirlik seviyesine sahip değil.

Bunda birçok tıp merkezinin bu uygulamayı henüz kullanmaması da etkili oluyor. Gelişmiş teknoloji ve alanında üst seviye olan doktorlarla çalışan tıp merkezlerinde durum tamamen farklı işliyor.

Mikroçip aşılama yönteminin uygulandığı bu gelişmiş merkezlerde başarı oranları da uzmanlık nedeniyle önemli ölçülerde artış gösteriyor. Mikroçip aşılama yönteminin gebe kalma oranının en iyi oranlarla arttırdığını söylemek doğru olacaktır.

Mikroçip Aşılama Yöntemi Umut Işığı Olmaya Devam Ediyor

Çocuk sahibi olma hayalleri kuran anne ve baba adayları, birçok yönteme başvurduktan sonra şanslarının kalmadığını düşünebiliyorlar.

Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu alanda çalışmaların her geçen gün yapıldığı ve ilerletilmeye çalışılmasıdır. Bu sayede anne ve baba olmak isteyen kişiler, mikroçip aşılama yönteminin umut olmasıyla başarıyı elde edebiliyorlar.

Mikroçip aşılama yöntemi, birçok anne ve baba adayına umut olduğu gibi çok daha umut vaat ediyor. Her yöntemi deneyip başarısız olan çiftlerde bile rahatlıkla başarı sunabilecek bu yöntem sayesinde, önemli sayılabilecek kazançlar elde edilebilir. Mikroçip aşılama yöntemi ile ilgili bilgi almak ve bu uygulamaya başvurmak için uzmanlardan bilgi alınabilir.

Op. Dr. Verda Tunçbilek (Jinekolog ve Tüp Bebek Uzmanı)

Verda Tunçbilek (Özkent) 17 Haziran 1975'te Lefkoşa'da doğdu. Güzelyurt Türk Maarif Lisesi'nden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

İletişime Geçin