0 392 444 22 29 info@girneivf.com Harita
Ücretsiz Danışma WHATSAPP 0 533 850 02 00

Sizi Arayalım

Sperm Donasyonu

Sperm donasyonu, bir kişinin veya bir çiftin bir bebeği gebe bırakmasına yardımcı olmak için bir erkeğin spermini bağışladığı bir prosedürdür.

Bağışlanan sperm bir kadının üreme organlarına (intrauterin tohumlama) enjekte edilebilir veya bir laboratuarda olgun yumurtaları döllemek için kullanılabilir (in vitro fertilizasyon). Bağışlanan spermin kullanımı üçüncü taraf üremesi olarak bilinir.

Sperm Donasyonu

Sperm bağışı yapan bir adam alıcı tarafından bilinir veya anonim olabilir. Bilinen bir alıcıya yapılan sperm bağışlarına yönlendirilmiş bağışlar denir.

Sperm bağışlamadan önce tıbbi durumlar ve diğer risk faktörleri açısından taramadan geçmeniz gerekir. Bunun yanında Sperm bağışının olası duygusal, psikolojik ve yasal sorunlarını anlamak da önemlidir.

Sperm Donasyonu Neden yapılır ?

Yumurta, Sperm, Embriyo Donasyonu

Sperm donasyonu, bir bireyin veya çiftin bir bebeğe gebe kalmasına yardımcı olmak için yapılır. Erkek partneri olmayan bir kadın veya erkek tarafında kısırlık yaşayan bir çift bu duruma örnek verilebilir.

Bu gibi olumsuz durumlarla yüz yüze kalan ve gebe kalamayan çiftlere veya bireye yardım etmek için bir sperm bağışı yapmayı düşünebilirsiniz.

Sperm bankasına sperm bağışlarsanız, muhtemelen sperm bankasının tarama sürecinden geçen her bağış için size ödeme yapılır. Ödeme, zamanınızı ve ilgili masrafları telafi etmeyi amaçlamaktadır. Tutar genellikle bağış için ana teşvik olmayacak kadar düşüktür.

Kimler sperm bağışı kullanır?

Eşiniz hamile kalmanız için yeterince sağlıklı sperm üretmiyorsa veya kalıtsal bir hastalıktan kaçınmak istiyorsa, sperm donasyonu size bebek sahibi olmanın bir yolunu sunar. Yalnız bir bebeğiniz veya bir kadın partneriniz varsa da harika bir seçenektir.

Sperm bağışı nasıl çalışır?

Donör sperm, vücudunuzdaki bir yumurtayı döllemek için kullanılır. Bu donör tohumlama (DI) olarak bilinir. Sperm, servikse giren ve rahme uzanan ince bir plastik tüpten geçer.

Bireyin gebe kalma şansınızı artırmak için yumurtlama süreci boyunca tedavi devam eder. Süreç devamında doktorlarınız ürettiğiniz yumurta sayısını artırmak için doğurganlık ilacı almanızı önerebilir.

Alternatif olarak, verici sperm IVF kullanarak bir laboratuvarda yumurtalar döllenebilir. Bu, yumurtalarınızın ince bir iğne kullanılarak çıkarılacağı, daha sonra laboratuvarda sperm tarafından döllendiği anlamına gelir. Sonra yumurta (şimdi embriyo olarak adlandırılır) büyümek ve gelişmek için rahme geri yerleştirilir.

Sperm nereden geliyor?

Sperm ve Yumurtanın Buluşması

Bazı çiftler tanıdıkları birinden bağışlanan sperm almayı tercih ederler. Ancak çoğu durumda kullanılacak sperm kayıtlı veya lisanslı bir sperm bankasında temin edilir.

Lisanslı bir sperm bankasından ve kayıtlı bir donörden sperm kullanıyorsanız, kullandığınız spermin enfeksiyonlar ve kalıtsal hastalıklar için tarandığını bilmenin huzurunu yaşarsınız.

Ayrıca uygunlukları size ve eşinize fiziksel benzerlikleri açısından da dikkatle değerlendirilmiş olacaklardır.

Sperm bağışçılarına bağış yapmadı için herhangi bir ödeme yapılmaz sadece çiftlerin gebe kalmasına yardımcı olmaya çalışırlar ve tek bir kayıtlı donörden gelen sperm maksimum 10 bebeğe gebe kalmak için kullanılabilir.

Sperm bağışlarken nelere dikkat etmek gerekiyor

Sperm bağışını düşünüyorsanız, kararınızın uzun vadeli etkisine dikkat edin.

Anonim bir bağışta bulunuyorsanız aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Hiç karşılaşamayacağınız bir çocuğun veya birden fazla çocuğun biyolojik babası olmaya hazır mısınız ?
 • Ya sperm bağışınızla gebe kalan çocuklar sizinle bir gün görüşmek isterse?
 • Şimdiki veya gelecekteki ailenize sperm bağışlama kararınızdan bahseder misiniz?

Tanıdığınız birine sperm bağışı yapıyorsanız, mali ve ebeveyn haklarınızı ve yükümlülüklerinizi tanımlayan bir sözleşme hazırlamak için bir avukat tutmayı düşünebilirsiniz.

Tarama

Sağlık bakanlığı, bir erkeğin sperm donörü olabilmesi için bulaşıcı hastalıklar ve bazı risk faktörleri için temel tarama şartı koymaktadır. Bazı durumlarda ek tarama gerektirir.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, alıcılar tarafından bilinenler de dahil olmak üzere sperm bağışı yapmak isteyen erkeklerin şu gösterimleri tamamlamasını önerir:

Yaş: Çoğu sperm bankası bağışçıların 18 ila 39 yaşları arasında olmasını gerektirir. Bazı sperm bankaları 34 yaş üst sınırını belirler.

Fizik sınavı: Muayene, HIV gibi bulaşıcı hastalıkları test etmek için kan ve idrar örnekleri almayı içerir. Düzenli bir sperm donörü olursanız, sperm bağışları verirken altı ayda bir fiziksel muayeneler yapmanız gerekir. Sağlığınızda ki değişiklikleri bildirmeniz istenir.

Sperm testi: Sperminizin birkaç örneğini sağlamanız gerekir. Her bir örneği vermeden önce, en az 48-72 saat boyunca - seks veya mastürbasyon yoluyla - boşalmaktan kaçınmanız istenir. Alınan Numuneler sperm miktarı, kalitesi ve hareketi açısından analiz edilecektir.

Genetik test: Herhangi bir genetik durumun taşıyıcısı olup olmadığınızı görmek için bir kan örneği analizi yapılacaktır. Bazı bankalara diğer testlerden daha kapsamlı testler uyguladıkları için hangi testleri yaptıkları konusunda soru sorabilirsiniz.

Aile tıbbi geçmişi: Ailenizin önceki en az iki neslinin tıbbi geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi girmeniz gerekecektir. Kalıtsal bir hastalığın varlığını gösteren bir tarih sizi sperm bağışından diskalifiye edebilir.

Psikolojik değerlendirme: Muhtemelen kişisel bilgilerinizin biyolojik çocuklarınızla paylaşılması ya da onlarla gelecekte iletişim kurması konusunda endişeleriniz olup olmadığı sorulacaktır. Sperminizi tanıdığınız birine bağışlarsanız, muhtemelen alıcıyla olan ilişkiniz hakkında konuşmanız istenecektir. Eğer bir partneriniz varsa, danışmanlık da ona yardımcı olabilir.

Kişisel ve cinsel tarih: HIV gibi bulaşıcı bir hastalık taşıdığınız ile alakalı risk faktörler olup olmadığını göstermek için cinsel aktivitelerinizi, ilaç kullanımınızı ve diğer kişisel bilgilerinizin ayrıntılı bir geçmişini sağlamanız gerekir.

Kişisel alışkanlıklarınız, eğitiminiz, hobileriniz ve ilgi alanlarınız hakkında ayrıntılı bilgi paylaşmanız istenecektir. Ayrıca kendinizin resimlerini veya videolarını veya sesinizin ses kayıtlarını sağlamanız istenebilir.

Tarama işlemi sırasında herhangi bir tıbbi durum için sorun çıkmaz ve test sonucu pozitif sonuçlanır ise durum hakkında bilgilendirilerek tedaviye veya danışmanlığa yönlendirilirsiniz.

Tarama sürecini geçerseniz, muhtemelen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar veya genetik durumlar için herhangi bir risk faktörü olmadığını belirten bir onay formu imzalamanız istenir. Sperminizin yardımıyla tasarlanan herhangi bir çocuktan iletişime açık olup olmadığınızı da tartışmak önemlidir.

Tarama öncesi

Sperm bağışından önce, en az 2-3 gün boyunca tekrardan seks ya da mastürbasyon yoluyla boşalma yapmamanız istenir.

Prosedür sırasında

Sperm bağışı tipik olarak bir sperm bankasında yapılır. Özel bir odada mastürbasyon yaparak steril bir kapta bir meni örneği verilir.

İşlemden sonra

Numune dondurulacak (dondurularak saklanacak) ve en az altı ay karantina altında tutulacaktır. Sonra tekrar HIV gibi bulaşıcı hastalıklar için test edilirsiniz.

Tüm test sonuçlarınız negatifse, dondurulmuş numuneniz çözülecek ve sperm miktarı, kalitesi ve hareketi tekrar değerlendirilecektir. Bazı erkeklerden alınan sperm örnekleri, dondurma işlemi sırasında diğerlerine göre hasara daha duyarlıdır. Donma işleminin neden olduğu hasar, aynı donörden alınan numuneler arasında da farklılık gösterebilir.

Sperminiz kalite standartlarını karşılıyorsa, bağışçı olarak seçilirsiniz. Çoğu sperm bankasının, sperminizin gebe kalmak için kullanılabileceği çocuk sayısını sınırladığını unutmayın. Ancak, belirli yönergeler ve sınırlar değişiklik gösterir.

Yasal durum nedir?

Kayıtlı bir bağışçı kullanırsanız, bebeğiniz yasal olarak çocuğunuz olacaktır. Ancak bir donörle özel bir düzenleme yaparsanız, donör bebeğin yasal ebeveynlerinden biri olarak kabul edilebilir.

İşlerin anonimlik ve yasal kısmı ile ilgili biraz daha fazla bilgi edinmek ile ilgilenirseniz, bize ulaşabilir ve destek ekibimiz ile ya da direkt olarak doktorlarla görüşebilirsiniz.

Sperm bağışı benim için doğru seçenek mi?

Sperm donörü kullanmak kesinlikle dikkatli düşünülmelidir. Üzerinde düşünülmesi gereken birçok konu var.

Çocuğunuz 18 yaşında biyolojik babalarını aramayı seçerse nasıl hissedeceksiniz? Çocuğunuza anlayışları hakkında ne söyleyeceksiniz? Eğer bir erkek partneriniz varsa, her ikinizde de bebeğinizin genetik olarak onun olmadığını bilmeyi nasıl hissedeceksiniz?

Bu gibi endişelerden büyük faydalar bulabilirsiniz, ancak donör sperm kullanmayı düşünüyorsanız, bir danışmanla tüm bu sorunları konuşma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Olası riskler ve komplikasyonlar

Sperm bağışında en büyük risklerden biri, özellikle donör sperm kullananlar için enfeksiyondur. Bu genellikle banka protokolleri takip etmediğinde veya sperm toplama ve işleme politikaları söz konusunda çok gevşek olduğunda olur.

Ayrıca, sperm merkezleri spermin herhangi bir genetik hastalık taşımadığını yüzde 100 garanti edemez. Bunun nedeni, bazı kalıtsal koşulların hala standart bir testinin olmamasıdır. Komplikasyonlar sağlığın ötesine geçebilir ve yasal ve etik yönleri kapsayabilir.

Bu nedenle sperm bağışçılarından, özellikle gelecekteki çocuğun haklarını içeren kaygılarla ilgili olarak banka ile ve bazen de alıcılarla yasal bir anlaşma imzalamaları istenir.

Sperm Bağışının Faydaları Nelerdir?

Sperm bağışı hayallerinin ailesini inşa etmek isteyen birçok kısır çift, bekar kadın ve aynı cinsiyetten çiftlere yardımcı olur. Erkek kısırlığı nedeniyle gebe kalamadıysanız veya çocuğunuza potansiyel bir genetik bozukluktan kaçınmak istiyorsanız, sperm bağışı aileniz için harika bir çözüm olabilir.

Neden Bağış Yapmalısınız?

Sperm donörü olarak birinin hayatında fark yaratabilirsiniz. Bekar kadınlar veya çiftler (heteroseksüel veya aynı cinsiyet) ebeveyn olma fırsatı sağlamak için sperm bağışçılarına ihtiyaç vardır.

Spesifik olarak, sperm donörlerine aşağıdaki nedenlerden dolayı oldukça ihtiyaç vardır:

 • Türkiyedeki donör sperm oranı istenenden daha yetersizdir.
 • Erkek kısırlığı nedeniyle hamilelik sağlayamayan çiftlere yardımcı olmak. Erkek kısırlığının genetik, bulaşıcı ve fiziksel hasar gibi birçok nedeni vardır.
 • Bekar kadınlara annelik hayallerini gerçeğe dönüştürme fırsatı vermek.
 • Eşcinsel bir ilişki içinde olan kadınlara ebeveyn olma fırsatı sağlamak.
 • Çocukları zaten donör sperm yoluyla hayata gelen ve bu süreci çocuklarının kardeşleri için tekrarlamaya istekli olan hastalara daha fazla yardımcı olmak.
 • Son yıllarda bilimsel ilerlemelerin bir sonucu olarak donör spermi için giderek artan talebi karşılamak ve IVF kliniklerinin daha fazla hastaya yardımcı olmasına yardımcı olmak.
 • Günümüzde donör sperm kullanımı konusunda toplumda daha fazla kabul görmesi sonucu artan talebi karşılamak.

Anne-çocuk ilişkisi

Araştırmalar, donör tohumlama annelerinin çocuklarıyla daha fazla duygusal katılım gösterdiklerini ve doğal yolla veya evlat edinme yoluyla evlat edinen anneler den daha çok annelikten hoşlandıklarını göstermiştir. Ayrıca doğal anlayışı olan annelerle karşılaştırıldığında, donör tohumlama anneleri daha yüksek düzeyde disiplin saldırganlığı gösterme eğilimindedir.

Araştırmalar, donemin tohumlama babalarının doğal yolla ve evlat edinme yoluyla babalara göre daha fazla sıcaklık ve duygusal katılım gösterdiklerini, babalıktan daha fazla keyif aldıklarını ve ergenlik çağındaki çocuklarını disipline sokmada daha az rol aldıklarını göstermiştir. Bazı donör tohumlama ebeveynleri çocuklarıyla normalde görünenden daha aşırı derecede ilgilenmektedir.

Eşcinsel annelere sperm bağışı ile kazandırılan çocuklar, aktif arkadaşlık ağları, güçlü aile bağları ve genel olarak yüksek refah derecelendirmeleri ile akademik olarak başarılı olduklarını belirtmişlerdir. Ergenlik çağındaki bireylerin yüzde 80'inden fazlasının annelerine güvenebileceklerini düşündükleri ve neredeyse hepsinin annelerini iyi rol modelleri olarak gördükleri tahmin edilmektedir.

Çocuğa Bilgi Verme

Birçok kişi çocuğa sperm bağışı yoluyla dünyaya geldiğini veya anonim olmayan donör sperm kullanıldığında çocuğa kliniğin donör hakkında iletişim bilgileri vermesine yetecek yaşta olana kadar bilgi vermez.

Bazıları, bir kişinin biyolojik anne ve babalarının kim olduğunu bilmesinin bir insan hakkı olduğuna inanır ve bu nedenle bu bilgileri herhangi bir şekilde ve herhangi bir zamanda gizlemenin yasadışı olduğuna inanır.

Uzun bir gizlilik döneminden sonra durumu öğrenen çocuklar, onları yetiştiren çiftin genetik çocuğu olmadığını, ebeveynin veya ebeveynlerin onlara yalan söylediğini düşünerek güven kaybı yaşamalarına neden oldu.

Çocuğa büyük olasılıkla söylenmesi gereken bazı durumlar vardır.

 • Birçok akraba tohumlama hakkında bilgi sahibi olduğunda, böylece çocuk başka birinden öğrenebilir.
 • Evlat edinen baba önemli bir genetik hastalık taşıdığında, çocuğu taşıyıcı olma korkusundan kurtarır.

Ebeveynlerin durumu çocuğa söyleme karar verme süreci, birçok kişilerarası faktörden, sosyal ve aile yaşam döngüsü gibi faktörlerinden etkilenir. örneğin, sağlık personeli ve destek gruplarının prosedürü açıklama kararını etkilediği görülmüştür. Çocuğa durumun açıklanmasındaki en uygun yaş 7 ila 11 yaş arasıdır.

Bekar annelerin ve lezbiyen çiftlerin durumu genç yaştan itibaren açıklanma olasılığı daha yüksektir. Heteroseksüel çiftli ailelerde donör olarak düşünülen çocukların üçüncü bir şahıstan açıklamalarını öğrenmeleri de daha olasıdır.

Bağışçılar anonim kalıyor mu?

Hayır. Yasalara göre bağıştan doğan bir kişi, bağışçıları hakkında tanımlayıcı bilgiler (isim, doğum tarihi ve adres gibi) edinme hakkına sahiptir.

18 yaşında olduklarında Bağıştan doğan kişi yeterli olgunluğu kanıtlayabilirse Ve ebeveynleri geçerli olmak ile beraber bağışçı onay verirse anonimlik kalkar.

Bir arkadaşına sperm bağışlayabilir miyim?

Gerekli tarama testlerini başarıyla geçmeniz durumunda arkadaş farketmeksizin bir başkasına sperm bağışlayabilirsiniz.

Sperm donörleri çocukların bağışlarından doğup doğmadığını öğrenir mi?

Evet. Kanun uyarınca, sperm bağışçıları bağışlarının hamilelikte başarılı olup olmadığını bilme hakkına sahiptir. Bağışçılar, bağışlarından doğan çocuklar hakkında, çocuğun cinsiyeti ve doğum anormallikleri dahil, tanımlayıcı olmayan bilgiler alabilirler.

Sperm bağışçılarının gebe kalan çocuklar için mali veya yasal sorumluluğu var mı?

Hayır. Sperm bağışçılarının, bağış yapan çocuklar için yasal hakları veya sorumlulukları yoktur.

Op. Dr. Verda Tunçbilek (Jinekolog ve Tüp Bebek Uzmanı)

Verda Tunçbilek (Özkent) 17 Haziran 1975'te Lefkoşa'da doğdu. Güzelyurt Türk Maarif Lisesi'nden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

İletişime Geçin