0 392 444 22 29 info@girneivf.com Harita
Ücretsiz Danışma WHATSAPP 0 533 850 02 00

Sizi Arayalım

Yumurta Donasyonu

Yumurta donasyonu, doğurgan bir kadının gebe kalmasına yardımcı olmak için başka bir kadına yumurta veya oosit bağışladığı bir süreçtir.

Prosedür tipik olarak bir doktorun yumurtaların veya yumurtanın vericiden çıkarılmasını, laboratuarda döllenmesini ve daha sonra elde edilen embriyoların alıcının rahmine aktarılmasını içerir. Doktorlar bunu in vitro fertilizasyon (IVF) gibi bir implantasyon prosedürü kullanarak yaparlar.

Bazen, tesisteki uzmanlar embriyoların bir kısmını veya tamamını farklı kadınlarda daha sonra kullanmak veya implantasyon için dondurabilir.

Yumurta donasyonu sıklıkla yumurtalık yetmezliği, fetüste konjenital anomalilerden kaçınmak veya ileri yaş gibi çeşitli nedenlerle kendi yumurtalarını kullanamayan kadınlara yarar sağlar.

Bu makalede, yumurta bağışını takiben donör seçimi kriterlerine, prosedürün kendisine ve yasal sonuçlara bakıyoruz.

Yumurta Donasyonu Tedavisinde Sizi ne bekliyor

Doğurganlık tesisindeki uzmanlar, uygun bir donör bulmak için yoğun bir seçim süreci yürütecek ve yasal prosedürler dikkatlice uygulanacaktır. Prosedüre başlamadan önce çoğu donörün normal adet döngülerini durduran ilaç alması gerekecektir.

Donör daha sonra yumurtalıkları aynı anda birkaç yumurta üretmeye teşvik eden bir dizi doğurganlık ilacı alacaktır. Bu hiperstimülasyon olarak bilinir. Donörlerin bu ilacı ciltlerinin altına veya kaslarına enjekte ederek kendi kendilerine vermeleri gerekecektir.

Bazı kadınlar enjeksiyon yerinde morarma, ruh hali değişimleri ve hassas göğüsler gibi hafif yan etkiler yaşayabilir. Nadir durumlarda, bir kadın ciddi yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) geliştirebilir. Bu, yumurtalıklarda çok fazla yumurta geliştiğinde ortaya çıkar. OHSS gelişen kadınlar hastaneye yatmayı gerektirebilir.

Donörlerin yumurta alınmadan önce hamilelik riski vardır, bu nedenle cinsel ilişkiden kaçınmak veya prezervatif gibi bir bariyer kontraseptif kullanmak iyi bir fikirdir.

Bağış döngüsü boyunca bir donör, ilaçlara tepkilerini izlemek için sık sık kan testleri ve ultrason muayenelerinden geçecektir.

Yumurta Donasyonu Süreci

Ekstraksiyon sırasında

Yumurtaların alınmasından kısa bir süre önce, donör işleme hazırlanırken son enjeksiyon yapılacaktır.

Doktorumuz, yumurtaları donörün yumurtalıklarından çıkarmak için transvajinal yumurtalık aspirasyonu yapacaktır. Vajinaya bir ultrason probu yerleştirecek ve her folikülden yumurtayı çıkarmak için bir iğne kullanacaklar.

Yaklaşık 30 dakika süren prosedür sırasında, doktor donöre ağrı kesiciler, yatıştırıcılar veya anestezi uygulayabilir.

Bu küçük bir prosedür olduğundan, bir donörün gece boyunca klinikte veya hastanede kalması gerekmeyecektir.

Bağıştan sonra

Bazı kadınlar, transvajinal yumurtalık aspirasyonundan kurtulmak için birkaç gün dinlenmeye ihtiyaçları olduğunu düşünmektedir. Ancak buna gerek olmadığı gibi ertesi gün normal faaliyetlerine geri dönebilirler.

Bazı programlar bağışçılara bakım sonrasını sağlarken bazıları sağlamaz. Yumurta bağışı sürecinin psikolojik bir etkisi olabileceğinden, bazı kadınlar işlemden sonra bir danışman veya psikoterapist ile çalışmayı yararlı bulabilir.

Yumurta Sperm Birleşimi

Riskler ve yan etkiler

Yumurta bağışı riski nispeten düşüktür. Yumurta donörlerine yönelik prosedürler ve ilaçlar, IVF işleminde kendi yumurtalarını kullanan ve aynı risk seviyesini taşıyan kadınlar için olanlarla aynıdır.

Anestezik kullanımı, yumurta toplama sürecinde küçük bir risk taşır, ancak ciddi problemler çok nadirdir.

Bazı kadınlar doktor iğneyi yumurtalıklarına soktuğunda kanama yaşayabilir. Nadir durumlarda, bağırsak, mesane veya yakındaki kan damarlarında hasar meydana gelebilir. Bununla birlikte, ciddi hasar veya ciddi kanama olasılığı düşüktür.

Her tıbbi işlemde olduğu gibi düşük bir olasılıkla enfeksiyon riski olabilir. Enfeksiyon yumurtaların çıkarılmasından sonra ortaya çıkabilir. Doktor bunu önlemek için antibiyotik reçete yazabilir.

Bazen, bir doktorun bir yumurta donöründe yumurtlamayı teşvik etmek için reçete ettiği ilaçlar , hafif, orta veya şiddetli olabilen OHSS ye neden olabilir. Daha fazla bilgi almak için alanında uzman doktorlardan oluşan ekibimizle hemen iletişime geçerek kafanızı kurcalayan sorulardan saniyeler içinde kurtulabilirsiniz.

Bağışçılar için kriterler

Birkaç faktör, bir kadının yumurta bağışlama yeteneğini etkileyebilir.

Bu faktörler başarılı bir hamilelik olasılığını arttırır ve konjenital anomaliler riskini azaltır.

Genellikle, donörler arasında olan 21 ve 35 yıllık yaş grubundaki kadınlar, doğurganlık ilaçlarına daha iyi yanıt verme eğilimindedir ve genellikle daha yüksek kalitede ve miktarda yumurtaya sahiptir.

Donörlerde HIV ve hepatit C gibi enfeksiyonlar olmamalıdır. Ayrıca, kistik fibroz genini taşıyanlar gibi yüksek genetik hastalık riskine sahip olmamalıdır.

Kadınlar, HIV veya diğer enfeksiyonlara maruz kalma riski yüksekse bağışta bulunamazlar. Aynı şekilde, bir kişi ayrıntılı bir aile tıbbi geçmişi sağlayamazsa yumurta bağışlayamaz.

Bunun yanında bazı programlar başarılı bir şekilde yumurta bağışlamış veya doğum yapmış kadınları tercih eder.

Yumurta donör taraması

Saygın programlar, konjenital anomaliler ve diğer komplikasyon riskini en aza indirmek için titiz bir tarama süreci sunar.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bünyesinde, doğurganlık kliniklerinin bir yumurta vericisinin uygunluğunu doğrulamasına yardımcı olmak için kılavuz ilkeler yayınlamaktadır .

Bir programın tarama işlemi aşağıdaki adımların birkaçını veya tümünü içerebilir:

  • Uygulama
  • Görüşme, Telefonla Veya Yüz Yüze
  • Fiziksel Muayene
  • Kan Testleri
  • İlaç Testleri
  • Ultrason, Üreme Organlarını İnceleme
  • Tıbbi Ve Psikolojik Tarih - Bağışçı Ve Aile Sağlığı Geçmişini Keşfetmek
  • Bulaşıcı Hastalık Taraması
  • Kalıtsal Hastalık Taraması

Psikolojik tarama

Bir yumurta bağışlamak, verici ve alıcı için duygusal bir deneyim olabilir.

Saygın yumurta donör programları, dahil olan tüm bireylerin kapsamlı bir psikolojik taramasını içerir.

Bağışçının zihinsel sağlığını değerlendirmek, ortaya çıkan çocukların sağlığını sağlamak ve bağışçının bağış sürecine başlamadan önce bilinçli bir karar verdiğinden emin olmak çok önemlidir.

Yumurta donörleri için yasal etkiler

Yumurta bağışının yasal statüsü ülkeden ülkeye değişir. Batılı bir çok ülkede bir kadının anonim olarak yumurta bağışlaması yasaldır. Yumurta bağışlamak için mali tazminat almak da yasaldır.

Yumurta bağış klinikleri, tüm bağışçıların ortaya çıkan çocuklara veya embriyolara karşı yasal hakları veya sorumlulukları bulunmalarını sağlayan bir sözleşme imzalamalarını isteyecektir.

Yumurtayı alan kadın çocuğun genetik bir ilişkisi olmamasına rağmen, yasal belgeler onu doğum annesi olarak kaydeder.

Donör kimliği

Bir çok ülkede bağışçılar isimsiz olabilir. Ayrıca alıcıyı tanıyabilir veya tanıyabilirler.

Birçok yumurta bağış programı bağışçının kimliğini gizli tutar. Diğer durumlarda, yumurta alıcıları bağışçı hakkında özel bilgileri öğrenmiş olur, ancak birbirleriyle tanışmayacak veya birbirlerinin adlarını bilmeyecektir.

Bazı programlar, her iki taraf da isterse bağışçıların ve alıcıların birbirleriyle buluşmasına izin verebilir. Bazı durumlarda, alıcılar vericinin belirli bir yaşına ulaştığında çocukla temas kurmasına izin verebilir.

Diğer durumlarda, donörün zaten alıcılarla bir ilişkisi olabilir. Bu, bir kadın bir arkadaşından veya aile üyesinden yumurta bağışlamasını isterse gerçekleşir. Bu durumlarda, klinikler, tarama, tedavi ve transfer süreçlerini düzenlemek için doğrudan temas kurmayı önerebilir.

Alıcı embriyo transferi için nasıl hazırlanıyor?

Alıcının rahmi, aynı anda hazır olmaları için donörün uyarılmasıyla senkronize edilmelidir. Bunu başarmanın birkaç yolu vardır.

Kadının hala düzenli adet döngüleri varsa, yumurtalıklarını ve adet döngüsünü bastırmak için sıklıkla bir ilaç kullanılır. Donör yumurtalıklarını uyarmak için ilaca başladığında, alıcı uterus astarını geliştirmek için östrojen almaya başlar.

Yumurta toplama süresi boyunca, alıcı embriyonun (döllenmiş yumurta) implantasyonunu sağlamak için progesteron almaya başlayacaktır.

Embriyo (lar) döllenmeden üç ila beş gün sonra alıcının rahmine aktarılacaktır. Hamilelik testine kadar hormonlar verilmeye devam edilir ve daha sonra test pozitifse, ortaya çıkan gebelik ilk üç aylık döneminin erken dönemini kapsayacaktır.

Kim yumurta donörü kullanmayı düşünmelidir?

Yumurta bağışı, çocuk sahibi olmak isteyen ancak kendi yumurtalarıyla hamile kalamayan bir kadın için kullanılır. Bunun nedeni, yumurtalık olmadan doğması, menopozda olması, geçmişte yumurtalıklarının hormonal stimülasyonuna yeterince yanıt vermemesi veya önceki IVF girişimleri ile zayıf yumurta veya embriyo kalitesinin olması olabilir. Kadınlar, çocuklarına aktarmak istemedikleri genetik bir hastalığı varsa, bir donör kullanmayı da seçebilirler.

Kimler yumurta donörü olabilir?

Yumurta donörleri, yumurtalarını bir alıcıya vermek isteyen, genellikle 21-34 yaşları arasındaki kadınlardır. Anonim (bilinmiyor) veya hedeflenen ebeveynler tarafından biliniyor olabilirler. Anonim bağışçılar yumurta bağış programları veya acenteleri aracılığıyla işe alınır ve alıcı tarafından bilinmez.

Ancak, bazı çiftler reklamlarla bağışçı bulurlar. Alıcılar, bağışçıları taramak için aracı kullanmadan bağışçı toplama konusunda temkinli olmalı ve hukuk müşaviri aramayı güçlü bir şekilde düşünmelidir. Bilinen (yönlendirilmiş olarak da adlandırılır) bağışçılar genellikle alıcının yakın arkadaşı veya akrabasıdır.

Donör üzerinde hangi testler yapılır?

Donör HIV, Hepatit B ve C, bel soğukluğu, klamidya ve sifiliz gibi enfeksiyonlar açısından test edilir. Tüm donörler, kistik fibroz geninin taşıyıcıları olmadığından emin olmak için test edilmelidir.

Diğer genetik testler, donörün geçmişine ve etnik kökenine göre yapılmalıdır. Bazı programlar kromozom analizi yapar. Sık olmasada Fragile X sendromu için de test yapılır ancak, bu test gerekli değildir. Psikometrik testler genellikle ruh sağlığı taramasının bir parçası olarak yapılır.

Alıcı nasıl değerlendirilmelidir?

Alıcının değerlendirmesi rutin IVF uygulanan çiftlerinkiyle benzerdir. Bu, kan grubu ve Rh faktörü de dahil olmak üzere her iki partnerin kapsamlı bir tıbbi geçmişini ve HIV, hepatit, gonore, klamidya ve sifiliz gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların test edilmesini içermelidir. Çift, alanında uzman bir doktor tarafından donör yumurta kullanma kararının karmaşıklığı konusunda bilgilendirilmelidir.

Alıcının pelvik muayenesi ve rahmi (rahim) değerlendirmesi yapılmalıdır. 45 yaşın üzerindeyse, kalp fonksiyonunun değerlendirilmesi ve gebeliğe bağlı hastalıkların riski de dahil olmak üzere daha kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır.

Ayrıca, yüksek riskli gebelik konusunda uzmanlaşmış bir doktora görünmesi tavsiye edilebilir. Erkek eşin spermleri analiz edilmeli ve geçmişine ve etnik kökenine göre uygun genetik tarama elde edilmelidir.

Yumurta bağışı sizin için neden doğru seçim olabilir?

Yardımlı bir üreme biçimi olarak, yumurta bağışı her geçen gün popülerlik kazanıyor ve bunun nedenini görmek zor değil. Evlat edinme yerine ebeveynliğe alternatif bir yoldur ve doğal üreme mümkün olmadığında.

İnfertil kadınların ve doğurganlığı azalmış kadınların biyolojik anneler haline gelmesine izin verir ve bekar kadınların , heteroseksüel ve aynı cinsiyetten çiftlerin kendi ailelerini de kurmalarına yardımcı olabilir.

Aynı zamanda çocuk sahibi olmak isteyen, ancak genetik bozukluklara yakalanma riski yüksek olan kadınlar için bakış açısını iyileştirmesi açısından bilimsel bir atılım dır.

Nihayetinde, bir hasta tüm bilgileri ve kişisel durumlarını tartmalı ve bilgili bir karar vermede onlara rehberlik etmesi için profesyonellerden tavsiye almalıdır.

Tüm sorularınız ve aklınıza takılanlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman doktorlarımız ve ekibimiz ile yanınızdayız.

Kadınlar neden yumurtalarını bağışlamayı seçiyor?

Yumurta bağışı yapmak olumlu ve faydalı bir şeydir ve kadınlar çeşitli nedenlerle bağış yapmayı seçmektedir.

Bazı kadınlar, bir arkadaşının veya aile üyesinin hamile kalmasına yardımcı olmak için doğurganlık tedavisi gördüklerine tanık oldukları için bağış yaparlar.

Bağışlanan yumurtalarımı kim kullanacak?

Kadınların bebek sahibi olmalarına yardımcı olmak için donör yumurtalara ihtiyaç duymalarının birçok nedeni vardır.

Nedenleri arasında kanser tedavisi, erken menopoz, genetik bir durumun taşıyıcısı olabilir veya konjenital bir durum olabilir.

Tarama sürecine neler dahil?

Tıbbi, aileniz ve kişisel geçmişiniz dahil olmak üzere kendinizle ilgili bir anket doldurmanız istenecektir . Donör Koordinatörü daha sonra ilk randevu ayarlamak için sizinle iletişime geçecektir.

Herhangi bir enfeksiyon riskinin bulunup bulunmadığına dair normal bir genetik görünüm ile bir danışmanlık randevusu sayesinde yumurtalıklarınızın sağlıklı olduklarından emin olmak için kan tarama testlerine sahip olmanız istenecektir.

Ne kadar zaman geçiyor?

İlk tarama işleminin tamamlanması birkaç hafta sürecektir. Yumurta vericisi olarak seçildikten sonra, bir döngü yaklaşık iki hafta sürer. Taramadan bağışlamaya kadar tüm süreç yaklaşık üç ila altı ay boyunca randevulara katılmayı içerir.

Donörün kendi kendine enjeksiyon yapması gerekiyor mu?

Evet. Yumurtalıkları uyaran folikül uyarıcı hormon (FSH), karnınıza veya uyluğa çok küçük bir iğne ile enjekte etmeniz gerekir. Bu enjeksiyonları kendi evinizin rahatlığında nasıl yapacağınız konusunda size eğitim verilecektir.

Tedavi sırasında hamile kalabilir miyim?

Bağış yaparken korunmasız cinsel ilişkiniz varsa hamile kalmanız mümkündür, bu nedenle hormon ilacına başladığınız andan yumurta alımından üç hafta sonrasına kadar korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmanız önemlidir.

Yumurta bağışlamak doğurganlığı etkiler mi?

Hayır. Yumurta bağışında bulunmak, gelecekte çocuk sahibi olma yeteneğinizi etkilememelidir.

Ancak, herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, küçük riskler vardır ve bunlar bağıştan önce size ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

Kadınlar yaklaşık iki milyon yumurta ile doğarlar. Her ay, bir grup yumurta olgunlaşma sürecine başlar, ancak vücudunuz her döngüde sadece bir yumurtayı yumurtlar ve gruptaki diğer yumurtalar vücudunuz tarafından emilir. Doğurganlık ilaçları vücudunuzun attığı bu fazla yumurtadan bazılarını “kurtarır”.

Bağışımdan kaç çocuk doğabilir?

Bir veya iki kadın, bağış döngüsü başına yumurtalarınızı alacaktır. Bağışlanan yumurtalarla yapılan her tedavi döngüsü bir bebeğe veya muhtemelen ikizlere neden olabilir ve elbette bazen tedavi başarısız olur.

Onayınızla, mevcut tedavi döngüsünde kullanılmayan bağışlanmış yumurtaları oluşturulan embriyolar dondurulabilir ve ikinci bir çocuğu denemek için alıcılarınız için saklanabilir.

Hala çalışabilir miyim veya işe / okula gidebilir miyim?

Evet, çoğu kadın çalışmaya devam edebilir ve sadece yumurta toplama sırasında diğer etkinlikleri, okul hayatını veya işleri yeniden planlayabilir. Yumurta bağışı işlemi, ilaç ve randevu programınıza uymanızı gerektirir, bu nedenle bu süre zarfında en önemli önceliğin bu olması gerekir.

Yumurtalardan dünyaya gelmiş bir çocuğa karşı herhangi bir sorumluluğum var mı?

Bağışınız sonucunda doğan hiçbir çocuk için yasal, mali veya ebeveynlik haklarınız veya sorumluluklarınız yoktur. Alıcı (ve eğer varsa partneri) bağıştan sonra herhangi bir çocuğun yasal ebeveyn (ler) i olacaktır.

Kendiniz hakkında, alıcının çocuğun hazır olduğunu hissettiğinde çocuğuna geçebileceği iyi, doğru ve tanımlayıcı bilgileri sağlama sorumluluğunuz vardır.

Birden fazla bağış yapabilir miyim?

Evet. İlk yumurta bağış döngünüzle her şey yolunda giderse, geri dönüp tekrar bağış yapabilirsiniz.

Bağışımın başarılı olup olmadığını öğrenebilecek miyim?

Evet, alıcının doğrulanmış bir hamileliği olup olmadığı konusunda bilgilendirilebilirsiniz. Ayrıca yumurtalarınızdan dünyay gelen herhangi bir çocuğun sayısını, cinsiyetini ve doğum yılını öğrenebilirsiniz.

Op. Dr. Verda Tunçbilek (Jinekolog ve Tüp Bebek Uzmanı)

Verda Tunçbilek (Özkent) 17 Haziran 1975'te Lefkoşa'da doğdu. Güzelyurt Türk Maarif Lisesi'nden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

İletişime Geçin